Herling-Grudziński Festiwal pod patronatem Lustra Biblioteki

Zapraszam do Kielc na „Pociąg do literatury. II Herling-Grudziński Festiwal”. Od 2 września czeka moc atrakcji, będą też spotkania z książką i wyjątkowa podróż po twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Lustro Biblioteki objęło festiwal swoim patronatem.

Celem Festiwalu jest przede wszystkim promocja czytelnictwa, wartościowej literatury, rozbudzenie potrzeb czytelniczych, integracja wielu instytucji oraz pasjonatów literatury wokół idei czytania, rozwijanie wiedzy na temat regionu świętokrzyskiego, jego tradycji i kultury, ale także rozwój osobisty, wspólna pożyteczna zabawa, twórcze spędzanie wolnego czasu.

W pierwszej edycji Festiwalu wzięło udział 5200 osób, w tym roku Organizatorzy liczą na wyższą frekwencję. Oprócz tradycyjnych festiwalowych wydarzeń, takich jak spotkania autorskie, debaty, panele dyskusyjne, warsztaty, kiermasz książek proponują koncert, wycieczki, rajd rowerowy, grę miejską, konkursy z wysokimi nagrodami, śniadanie na trawie i wiele innych pasjonujących wydarzeń. Wśród gości będą pisarze, poeci, dziennikarze, artyści, naukowcy, pedagodzy, sportowcy z całej Polski i regionu świętokrzyskiego, m.in.: Jerzy Baczyński, Ryszard Ćwirlej, Paweł Golański, Martyna Groth, Anna Kańtoch, Michał Kołodziejczyk, Grzegorz Kozera, Wojciech Kuczok, Robert Małecki, Joanna Olech, Agata Passent, Ygor Przebindowski, Tomasz Rożek, Piotr Sołkiewicz w roli Profesora Pytalskiego, Andrzej Stasiuk, Kinga Strzelecka-Pilch, Stefan Szczepłek, Agata Twardoch, Anita Werner.

Festiwalowi towarzyszyć będzie kiermasz książek, który zaplanowano w dniach 2-3 września przy ul. Sienkiewicza. Dla osób twórczych ogłoszono dwa konkursy literackie: II Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego oraz I Ogólnopolski Konkurs Literacki na Felieton o „Brzytwę Pilch”.

W wydarzeniu będzie można wziąć udział stacjonarnie lub za pośrednictwem mediów społecznościowych, bowiem kilkanaście festiwalowych spotkań będzie transmitowanych online. Większość z nich odbywać się będzie w centrum miasta. Organizatorzy przygotowali atrakcyjny program z myślą o odbiorcach w każdym wieku. Pasjonaci literatury, historii, sztuki, nauki, sportu i kreatywnego spędzania wolnego czasu na pewno wybiorą dla siebie wiele interesujących propozycji.

Szczegóły i program

Źródło zdjęć: mat.pras. MBP Kielce