spot_img

Ukazał się najnowszy raport o stanie czytelnictwa książek

Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa. Najważniejszy wniosek: czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii. Oznacza to, że trend spadkowy został trwale powstrzymany.


Na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38% respondentów. Wynik ten nie zaskakuje, jeśli za referencyjny przyjąć rok 2019 – ostatni przed nadzwyczajnymi okolicznościami spowodowanymi pandemią COVID-19. Odnotowany w 2020 roku niewielki wzrost czytelnictwa nie stał się początkiem trendu wzrostowego. Ograniczenia pandemiczne, w tym edukacja szkolna dzieci w domu i praca zdalna, przyniosły w pierwszym roku pandemii nieco większe zainteresowanie czytaniem, a w drugim – zauważalne zmęczenie.

Najczęstszym źródłem czytanych książek są zakupy, przy czym w czasie pandemii wzrosło znaczenie sprzedaży online.

Zamknięcie bibliotek w wyniku przepisów ogólnokrajowych lub z powodu miejscowego wzrostu zakażeń w latach 2020–21 ograniczyło dostęp do książek osobom rzadziej kupującym i mogło wpłynąć na niższy poziom czytelnictwa – spadek czytelnictwa jest podobny do zmniejszenia wypożyczeń z 18% do 13%, co dowodzi, jak ważną rolę pełnią biblioteki publiczne w utrzymaniu poziomu czytelnictwa.

Bezpłatne ebooki dla dzieci w języku ukraińskim

Lustro Biblioteki w porozumieniu z ukraińskimi wydawcami Видавництво Маmіno i БараБука BaraBooka udostępnia bezpłatne ebooki dla dzieci w języku ukraińskim. Znajdziesz je TU i na WIRTUALNYM REGALE. Część książek, zgodnie z oznaczeniami, można drukować i przekazywać dzieciom.


Źródło zdjęć: freepik.com