Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński włączył Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Wniosek Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego został wcześniej pozytywnie zaopiniowany przez Departament Mecenatu Państwa MKiDN i Bibliotekę Narodową.
Biblioteki wchodzące w skład sieci bibliotecznej zobowiązane są do współdziałania w zakresie gromadzenia, opracowywania, przechowywania i udostępniania zbiorów, sporządzania i rozpowszechniania informacji bibliograficznych i dokumentacyjnych, działalności naukowo-badawczej oraz dokształcania i doskonalenia zawodowego pracowników bibliotek, a także wymiany oraz przekazywania materiałów bibliotecznych i informacji.
Warunki włączenia do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, informacje o sieci i jej zadaniach zostały zamieszczone w serwisie jej poświęconym.
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego jest największą biblioteką w województwie łódzkim. Wraz bibliotekami zakładowymi UŁ tworzy jednolity system biblioteczno-informacyjny, obejmujący ok. 3,5 miliona jednostek zbiorów drukowanych i na nośnikach elektronicznych, w tym: wydawnictwa zwarte i ciągłe, zbiory kartograficzne, ikonograficzne, rękopiśmienne, starodruki, dokumenty życia społecznego, cymelia oraz muzykalia. Biblioteka UŁ udostępnia również zasoby zdeponowane w Repozytorium UŁ, liczącym według stanu na 31 grudnia 2020 r. 29 215 publikacji i w Bibliotece Cyfrowej UŁ z zasobami obejmującymi 85 254 publikacji. W 2020 r. w systemie biblioteczno-informacyjnym UŁ udostępniono 2 455 243 jednostki w tym zbiory drukowane i elektroniczne.
Użytkownicy BUŁ i bibliotek zakładowych UŁ mają dostęp do szeregu usług i udogodnień, w tym: katalogu on-line, Cyfrowe katalogi kartkowe prezentujące zbiory nieskatalogowane w systemie bibliotecznym, multiwyszukiwarka naukowa, obejmująca wszystkie zasoby elektroniczne dostępne w Uniwersytecie Łódzkim, urządzenia do samodzielnych wypożyczeń w gmachu BUŁ w wolnym dostępie i książkomaty dostępne całą dobę 7 dni w tygodniu. Mogą również liczyć na fachową pomoc z zakresu informacji naukowej i analiz bibliometrycznych oraz uczestniczyć w szkoleniach prowadzonych przez pracowników BUŁ. Większość usług skierowana jest nie tylko do społeczności UŁ, ale również do odbiorców spoza niej.
Źródło zdjęć: freepik.com