spot_img

Dzień Postaci z Bajek – relacje

W piątek 5 listopada na całym świecie obchodzony był Dzień Postaci z Bajek.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie zorganizowała Dzień Postaci z Bajek przy Galerii Olimpia, co uwieczniła na filmie.


– Bajki i baśnie, zarówno te czytane jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dzięki nim dzieci uczą się między innymi: rozróżniać dobro od zła, koleżeństwa i przyjaźni, chęci niesienia pomocy innym. Calineczka, Kot w Butach, Czerwony Kapturek i wiele innych postaci gościło 4 i 5 listopada na spotkaniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Przedszkolaki z Prywatnego Kubusiowego Przedszkola w Jaśle oraz Społecznego Przedszkola w Lipnicy Dolnej, przypomniały sobie bajki i baśnie, które poruszają ważne tematy, związane z wartościami, bezpieczeństwem czy uczuciami – mówi Anna Filip z biblioteki. – Aby zachęcić najmłodszych do czytania bajek zaprosiliśmy je do udziału w aktywnych zajęciach. Po wysłuchaniu fragmentów opowieści dzieci miały za zadanie rozpoznać tytuły bajek oraz pomóc Kopciuszkowi w rozdzielaniu grochu i fasoli. Wzięły udział w zabawie „Zatrute jabłko”, rozwijającej szybkość i refleks, opowiadały o swojej ulubionej postaci, a w części plastycznej kolorowały ulubionych bohaterów bajek – dodaje.

– W piątek w Szkole Podstawowej w Kowalewie było gwarno i wesoło! Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć, wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni. Bajka towarzyszy nam już od najmłodszych lat. W tym dniu przedszkolaki i starsi uczniowie brali udział w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, bawili się w kalambury. Dodatkowo uczniowie klasy I w tym dniu zostali przyjęci w poczet czytelników szkolnej biblioteki i otrzymali książki od Instytutu Książki z projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Na zajęciach dzieci oglądały fragmenty swoich ulubionych bajek oraz rysowały swoją ulubioną postać z bajki, a na przerwach rozbrzmiewała bajkowa muzyka. Ten dzień sprawił uczniom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać. Przebrania za postacie z bajek były super – wspomina Karolina Mrówczyńska Król, bibliotekarka.


Źródło zdjęć: mat.pras.