spot_img

Promocja czytelnictwa w powiecie

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie z powodzeniem promuje czytelnictwo w powiecie żnińskim, zaś bibliotekarze chętnie włączają się w akcje, które zachęcają do czytania. Tak też było 29 września, kiedy to przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

W wyjątkową podróż z bohaterami bajek pod nazwą „Kapelusz opowieści” bibliotekarze wraz z dyrektor Beatą Czaczyk zabrali przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego Nr 2 im. Jana Brzechwy w Żninie.

Z „Kapelusza opowieści” dzieci losowały tytuły książek, które następnie czytali pracownicy książnicy wystylizowani w odpowiedni kapelusz. Przedszkolacy uczestniczyli w konkursach-zgadywankach, a za poprawną odpowiedź otrzymywali nagrodę. A dla tych, którzy nie wygrali nic w zgadywankach, czekała niespodzianka. Mogli wybrać sobie kapelusz pod którym też był upominek.


Bibliotekarze zachęcali do przyjścia do biblioteki i wypożyczania książek, gdyż czytanie rozbudza wyobraźnię oraz ciekawość świata. Efekt – już w następnych dniach wypożyczono ponad 50 książeczek dla dzieci.

Przed żnińskimi bibliotekarzami kolejna akcja czytelnicza „Mówiąc książkami”. Jest to pierwsza w Polsce kampania promująca czytelnictwo jako formę wolontariatu. Bibliotekarze ze Żnina już się w nią włączyli. W jaki sposób? Nagrywane są podcasty, przez pracowników naszej książnicy, w których prezentowane są fragmenty książek, zachęcające do ich czytania. Podcasty umieszczane są na Facebooku biblioteki, a każdy kto ma ochotę miło spędzić czas z książką i biblioteką może w każdej chwili posłuchać czytanych opowieści.

Ponadto w ramach akcji „Mówiąc książkami” bibliotekarze będą starać się pomóc wszystkim tym osobom, które zechcą oderwać się od codziennych realiów (np. z powodu choroby, pobytu w szpitalu itp.). Pełnione będą dyżury (w każdy poniedziałek w godzinach 11.00–12.00), wystarczy zadzwonić do bibliotekarza i poprosić o przeczytanie fragmentu książki.

Czytanie w służbie wolontariatu ma uwrażliwić człowieka na potrzeby innych, a jednocześnie popularyzować czytelnictwo, do czego zachęcać ma również „Drzewo wiedzy”, które we wrześniu tego roku pojawiło się na ścianie przy wejściu do wypożyczalni dla dorosłych. Wzbudziło ono ogromne zainteresowanie, a czytelnicy i goście odwiedzający książnicę robią sobie przy nim zdjęcia.


Źródło zdjęć: mat.pras. BP w Żninie