Cyprian Kamil Norwid – patron roku 2021

Dziś mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Ten poeta, dramatopisarz i artysta w swojej twórczości w uzasadnieniu uchwały Sejmu RP, ustanawiającej rok 2021 Rokiem Norwidowskim, został doceniony za „twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący”.

Czy wiesz, że największy zbiór rękopisów, pierwodruków oraz rysunków Cypriana Kamila Norwida znajduje się w Bibliotece Narodowej? Wszystkie są dostępne w domenie publicznej w bibliotece cyfrowej polona.pl. Warto zobaczyć i polecić kolekcję swoim czytelnikom! Umieszczono w niej listy, kartki z pamiętników czy autografy najbardziej znanych utworów poetyckich, prozatorskich i dramaturgicznych, a także przekłady fragmentów utworów Homera i Szekspira. Można również obejrzeć liczący ponad trzysta obiektów zbiór rysunków poety. Dodatkowo w kolekcji znalazły się audiobooki Czarne kwiaty i Promethidion.

Zobacz kolekcję cyfrową poświęconą Norwidowi.

Norwid został również namalowany na warszawskim muralu.

Źródło zdjęć: freepik.com