spot_img

Biblioksyl i czytomiks receptą na czytelnika

Wielokrotnie pisałam o akcjach, w których bibliotekarze wystawiają recepty. Cały czas pojawiają się kolejne! Czy zatem to książka jest lekiem na całe zło? Jak zaszczepić bakcyl czytania?

Zwiększyć liczbę czytanych książek

Kilka dni temu recepty zaczęto wystawiać w Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach. Dla pacjentów ze zdiagnozowanym bakcylem czytania przepisywane są: łyżeczka czytomiksu, witamina biblioksylu i oczywiście książka. W razie potrzeby należy zwiększyć liczbę czytanych książek.

– Wyszliśmy z założenia, że receptą na dzisiejsze czasy: na samotność, izolację, na różne problemy, jest książka. Dlatego na całym naszym terenie rozdajemy recepty, które zachęcają do odwiedzenia biblioteki, do przeczytania książek, bo w nich znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy – mówi w audycji dla Polskiego Radia dyrektor lokalnego Centrum Kultury Sebastian Nowak.

Sanatorium czytelnicze

Dobra książka i woda lecznicza Bibliofil to najlepsza recepta dla pacjentów, którzy odwiedzali Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie i jej Sanatorium czytelnicze. Warto przypomnieć tę akcję sprzed kilku lat. O szczegółach przeczytasz tutaj.

Sanatorium czytelnicze

Punkt badań czytelniczych

Punkt badań czytelniczych zrodził się pod wpływem trwającej epidemii. Namiot plenerowej biblioteki podzielono na dwie części: pierwszą medyczną, gdzie mieściła się poczekalnia i gabinet specjalisty bibliologa oraz drugą biblioteczną, w której realizowano zalecenia z wystawianych recept. Do prowadzenia punktu potrzebne były: akcesoria medyczne, śmieszne rekwizyty zrobione z kartonu, pożyczone stroje oraz bloczek recept wykonany na wzór tych z NFZ. O szczegółach akcji bibliotek Gminy Pruszcz Gdański przeczytasz tutaj.

Recepta Doktora Książkiewicza

– Są takie choroby, które trzeba zwalczać. Złapany bakcyl niszczy i zaśmieca. Są też takie, które jeśli się złapie sprawują wiele radości i przyjemności. Gdy ktoś złapie bakcyla czytania warto go wzmacniać i pielęgnować. Do tego potrzebne są: chwila dla siebie, wizyta w bibliotece by pożyczyć dobrą lekturę wzmacniającą bakcyla jaką jest niewątpliwie „Czytam sobie z bakcylem” – zaleca Anna Komander, która razem z Doktorem Książkiewiczem zaraża czytelników z Filii nr 4 z siedzibą w Bobrownikach Śląskich (MBP w Tarnowskich Górach). Na wizytach w bibliotece każdy otrzymuje dożywotnią receptę na zaczytanie.

5 sposobów na zarażenie innych bakcylem czytania

Zobacz też 5 sposobów na zarażenie innych bakcylem czytania

KORONAWIRUS – wszystkie informacje dla bibliotek w jednym miejscu

Szukasz aktualnych informacji dotyczących funkcjonowania bibliotek w czasie epidemii? Chcesz dotrzeć do materiałów archiwalnych? Potrzebujesz inspiracji do działania? To wszystko i jeszcze więcej w serwisie #KORONAWIRUS – INFORMACJE DLA BIBLIOTEK.

W serwisie dostępne są m.in. aktualne zasady i ograniczenia, rekomendacje, ważne komunikaty, wykaz aktów prawnych. To także źródło opinii prawnych, porad i bezpłatnych materiałów do pobrania dla bibliotek.