spot_img

Sanatorium czytelnicze uleczy książką Twoją duszę

Dobra książka i woda lecznicza Bibliofil to najlepsza recepta dla pacjentów, którzy odwiedzą Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie. Tutaj z początkiem lutego rozpoczęło działalność Sanatorium czytelnicze. Ma wiele do zaoferowania!

Książki na recepty

W wielu bibliotekach nastała moda na wypisywanie książek na recepty – pisałam o kilku takich pomysłach w materiale Terapia przez książkę i rola biblioterapii. Z kolei w artykule na temat festiwali literackich proponowałam organizację Ostrego Dyżuru Literackiego, który został włączony przez młodzież do programu Żywiec Miasto Zmysłów w 2017 roku. Dziś jest to happening, gdzie w oprawie gabinetu lekarskiego eksperci od literatury w kitlach lekarskich wydają recepty na książki dobrane do preferencji i wieku czytelnika.

Warto przypomnieć, że Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowskich Górach jest w stałym kontakcie z Doktorem Książkiewiczem i zaraża bakcylem czytania: – Są takie choroby, które trzeba zwalczać. Złapany bakcyl niszczy i zaśmieca. Są też takie, które jeśli się złapie sprawują wiele radości i przyjemności. Gdy ktoś złapie bakcyla czytania warto go wzmacniać i pielęgnować. Do tego potrzebne są: chwila dla siebie, wizyta w bibliotece by pożyczyć dobrą lekturę wzmacniającą bakcyla jaką jest niewątpliwie “Czytam sobie z bakcylem”.

5 sposobów na zarażenie innych bakcylem czytania

Sanatorium czytelnicze

Z początkiem lutego Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie otwarła nową praktykę. Jest to Sanatorium czytelnicze – miejsce, w którym przepisuje się recepty na książki oraz pije wodę leczniczą Bibliofil.

Promocja wody z chrzanowskich wodociągów jest jednym z elementów akcji biblioteki. Schłodzoną wodę można pobierać z saturatora w stylu retro. Woda każdemu z pewnością dostarczać energii na cały dzień.

Odwiedzający mogą skorzystać z porad dietetyka, sprawdzić ciśnienie, mierzyć poziom cukru we krwi, zważyć się i nie tylko. Przygotowano również strefę z zabiegami na dłonie. Dla odwiedzających przewidziano również słodki akcent w postaci ciastek serwowanych przez Kawiarnię Literacką.

Sanatorium czytelnicze

Książek nigdy dość

Profilaktyka jest ważna, dlatego bibliotekarski-siostry polecają na różne problemy dobre lektury. W ten sposób cierpiący na problemy z sercem mają przepisywane popularne romansidła. Dla tych, którzy potrzebują podnieść adrenalinę zalecane są powieści sensacyjne i kryminały.

Czytelnicy-pacjenci mogą wypocząć w specjalnej strefie Pod Kocykiem z leżakami przy lekturze. Jest ona ulokowana na piętrze biblioteki tuż pod szklanym dachem.

Sanatorium czytelnicze

Turnus potrwa do 1 marca 2019 roku.

Z książką zdrowiej! – lektury dla pacjentów szpitali

Źródło zdjeć: MBP w Chrzanowie