spot_img

Proste ekoinspiracje do realizacji w każdej bibliotece

Drugie życie materiałów recyklingowych i pomysł na wymianę roślin to wygrane inspiracje zgłoszone w konkursie Lustra Biblioteki i Wydawnictwa HarperCollins.

Wśród zgłoszonych przez bibliotekarzy inspiracji znalazły się warsztaty: pszczelarskie, zielarskie, tworzenia ozdób z odpadów, wykorzystania butelek i jej elementów, sugerowania śmieci. Ciekawymi propozycjami były również działania związane z bookcrossingiem, rezygnacją z plastikowych okładek na książki oraz ekowyprawami i sprzątaniem świata.

Adopcja i wymiana roślin

Joanna Miter-Cena z filii Zalesie Dolne Biblioteki Publicznej w Piasecznie zgłosiła pomysł na „Adopcję i wymianę roślin”. W sierpniu tego roku biblioteka, w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym, w swojej siedzibie przygotowała wystawę i działanie zachęcające do wymiany roślin.

– Nasza ekologiczna inicjatywa spotkała się zainteresowaniem uczestników. Odwiedzający chętnie zabierali roślinki pod swoją opiekę, ale też przynieśli swoje rośliny do biblioteki, żeby podzielić się z innymi.

Torby ekologiczne

Podczas ferii zimowych tego roku dla młodych czytelników biblioteki w Stasiówce zorganizowano warsztaty, podczas których zastanawiano się, ile plastikowych śmieci produkuje się w gospodarstwach domowych i jaki to ma wpływ na środowisko. Wśród propozycji znalazł się pomysł na wyeliminowanie korzystania z jednorazowych reklamówek przy zakupie warzyw i owoców. Uczestnicy zajęć przystąpili to szycia woreczków wielokrotnego użytku. Do ich wykonania wykorzystane zostały ścinki, odpady z pracowni szyjącej firany. W ruch poszła maszyna do szycia, dzieci słuchając wskazówek i rad samodzielnie uszyły profesjonalne woreczki.

– Kolejne dni zajęć też spędzone były przy maszynie do szycia i z resztkami tkanin. Tym razem, również z odpadów powstały torby wielokrotnego użytku na zakupy czy książki wypożyczane z biblioteki. Na zakończenie cyklu warsztatów doszliśmy do wspólnych i jakże ważnych wniosków. Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów, których coraz więcej zużywamy – po pierwsze wystarczy tylko chcieć, po drugie zacząć od teraz! Zajęcia okazały się fantastyczną przygodą z projektowaniem, krojeniem i szyciem. Najważniejsze jednak było to, że dzieci uświadomiły sobie, że są w stanie zrobić coś, by rzeczywiście ograniczyć odpady w swoim gospodarstwie domowym. Podczas tych zajęć biblioteka zamieniła się w mini ekopracownię krawiecką – relacjonuje Jadwiga Trzeciak z biblioteki.

Warsztaty tworzenia książek edukacyjnych z materiałów recyklingowych

Biblioteka przy Szkole Podstawowej w Bliznem podjęła działanie na rzecz edukacji ekologicznej wśród uczniów. W myśl tej idei zorganizowała warsztaty tworzenia książek edukacyjnych z materiałów recyklingowych.

– Podczas zajęć dzieci własnoręcznie tworzyły wspaniałe, unikatowe karty książek, które powstawały z pozornie niepotrzebnych skrawków tkanin, kolorowych drucików, cekinów, filcu czy papieru o różnorodnych strukturach. W efekcie końcowym uczniowie wykonali eko – książki edukacyjne adresowane dla najmłodszych czytelników. Wśród barwnych ilustracji o zróżnicowanej tematyce, znalazły się również książki anglojęzyczne. Łącząc zabawę z nauką, stanowią one doskonałą pomoc dydaktyczną podczas zajęć lekcyjnych oraz indywidualnej pracy z dziećmi – mówi Mariola Siwak, która zgłosiła inspirację w konkursie.

Każda wygrana biblioteka otrzyma równoważne nagrody w postaci nowości wydawniczych z serii „Hania Humorek”. Gratulacje!

Źródło zdjęć: freepik.com, mat. konkursowe