spot_img

Narodowe Czytanie organizowane przez biblioteki

„Balladynę” czytano w ponad 3200 miejscach. Na mapie Narodowego Czytania jak co roku nie zabrakło bibliotek, które odegrały istotną rolę w organizacji lokalnych wydarzeń. Czytano na świeżym powietrzu, wysoko w górach, w studiach telewizyjnych, na motorze w czytelni i on-line.

Relację z finału akcji w Ogrodzie Saskim możecie zobaczyć i przeczytać tutaj. Relacje z Narodowego Czytania były również na bieżąco zamieszczane na Forum Bibliotekarzy – grupie Lustra Biblioteki na Facebooku skupiającej ponad 7 tys. bibliotekarzy. Zachęcam również do zajrzenia na fanpage Lustra Biblioteki, gdzie w komentarzach znaleźć można wiele interesujących materiałów i nagrań.

https://www.facebook.com/LustroBiblioteki/posts/3271048306286879

Biblioteka+Centrum Kultury w Czarnym Borze

W minioną sobotę na górę Trójgarb (778 m n.p.m.) turystów przyciągała nie tylko wieża widokowa, ale również „Balladyna”.

– „Balladyna na szczycie” to pomysł Biblioteki+Centrum Kultury w Czarny Borze na tegoroczną edycję Narodowego Czytania. Wydarzenie zorganizowano na wspomnianej górze Trójgarb. Na szczycie, na turystów i miłośników literatury czekały malinowe przysmaki oraz cytaty z „Balladyny”. Czytali zarówno organizatorzy, jak również sami turyści (odczytanie fragmentu lektury było bowiem „biletem wstępu” na wieżę widokową). Dla najmłodszych zdobywców Trójgarbu przygotowano pełne quizów i zagadek podchody dotyczące oczywiście „Balladyny”. Kto nie był, niech żałuje, bo można zaryzykować stwierdzenie, że było to najwyżej zlokalizowane Narodowe Czytanie w naszym regionie – relacjonuje Katarzyna Bernaś, dyrektorka biblioteki.

Biblioteka w Małym Rudniku – Filia Mokre

Z okazji Narodowego Czytania 2020 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małym Rudniku powstało nagranie okolicznościowe. Interpretacji dzieła Juliusza Słowackiego podjął się gość wyjątkowy – aktorka filmowa i teatralna, a także lektorka – Magdalena Różczka. Film został okraszony muzyką oraz fotografiami inspirowanymi tegorocznym utworem przewodnim Narodowego Czytania, które posłużą również do wystawy fotograficznej on-line oraz w przestrzeni publicznej przy budynku biblioteki – mówi Maja Mikulska.

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczawnicy

Dzięki zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Szczawnicy oraz uczestników Pienińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wydarzenie odbyło się on-line.

Biblioteka w Piławie Górnej

Jak co roku Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka w Piławie Górnej przystąpili do akcji Narodowe Czytanie. Do wzięcia udziału w nagraniach zaproszono osoby związane z placówką. Oto efekty wspólnej pracy.

https://www.facebook.com/bibliotekapilawa/posts/3805070106187320

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu

Nauczyciele bibliotekarze ze szkoły w Ciechanowcu zorganizowali wspólną lekturę i nagrali film z uczniami.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie

Choszcznianie wcielili się w postacie z „Balladyny” Juliusza Słowackiego, a miejscem akcji dramatu była czytelnia MBP dla dorosłych. Premiera odbyła się w dniu Narodowego Czytania. Całość relacji.

Biblioteka Gierałtowice

Narodowe Czytanie w Gierałtowicach odbyło się głównie na Facebooku biblioteki. Oprócz udostepnionego nagrania fragmentu książki, bibliotekarze zaprosili czytelników do umieszczania zdjęć ze swoimi egzemplarzami „Balladyny”.

https://www.facebook.com/gieraltowicebiblioteka/posts/179611687042728

Biblioteka Raczyńskich

Fragmenty utworu na tarasie biblioteki przeczytali przedstawiciele poznańskiego świata nauki, kultury i polityki. Swoje ulubione fragmenty dramatu zaprezentowali też poznaniacy w czytaniu powszechnym. Na gości Narodowego Czytania czekały niespodzianki: możliwość zdobycia pamiątkowej pieczęci oraz, dla tych, którzy będą mieli karty biblioteczne, sadzonki malin.

https://www.facebook.com/Biblioteka.Raczynskich/photos/a.3540975915933374/3540976962599936/

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku

Fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego zostały nagrane przez bibliotekę. Samo nagranie nawiązuje do najgłośniejszego przedstawienia Teatru Narodowego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza z 1974 roku.

https://www.facebook.com/mbp1945/posts/3901542289872643

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Wyjątkowy film został przygotowany specjalnie na dzień Narodowego Czytania przez bibliotekę w Piasecznie. W tym roku głos zabrali sami czytelnicy.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Do południa lektura „Balladyny” odbyła się w telewizyjnym studiu, a po południu utwór Juliusza Słowackiego zabrzmiał na dwóch scenach plenerowych. Sobotnie wydarzenie, 5 września, poprzedzono prezentacją internetowego cyklu przedstawień kukiełkowych inspirowanych „Balladyną” oraz wzbogacono plenerową wystawą poświęconą najciekawszym inscenizacjom dramatu.

Biblioteka Miejska w Kościerzynie

Swoją interpretację w formie wideo z muzyką, scenografią i pięknymi, kaszubskimi strojami zaprezentowała Biblioteka Miejska w Kościerzynie.