spot_img

Narodowe Czytanie 2020 ­– święto polskiej literatury

W sobotę 5 września wszyscy w Polsce, ale też w 25 innych krajach czytali „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Wszystko w ramach akcji Narodowe Czytanie. Dziewiąta edycja była organizowana jako lokalne wydarzenia w sposób tradycyjny oraz w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie epidemii – on-line.

Wspólna lektura

Para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Czytanie wielkiego dzieła Słowackiego rozpoczęło się w samo południe.

– To literatura, która głęboko jest zakorzeniona w naszej polskiej historii i mentalności. Literatura, która jest elementem naszej tożsamości i polskiej duszy. To także i lektura szkolna, więc to Narodowe Czytanie przyda się również szkolnej młodzieży – mówił Andrzej Duda, prezydent RP.

https://www.facebook.com/NarodoweCzytanie/videos/1307552829577628/

Poszczególnym aktom dramatu charakter nadali aktorzy oraz oprawa muzyczna. Każdy z pięciu aktów był interpretowany przez inny skład aktorów. Łącznie ponad 60 wykonawców na scenie, a wśród nich m.in. Krzysztof Kwiatkowski, Rafał Zawierucha, Teresa Lipowska, Ewa Dałkowska, Krzysztof Szczepaniak, Piotr Bajor (także muzyka). Tytułową Balladynę zagrały: Julia Konarska, Aleksandra Radwan, Julia Łukowiak, Angelika Kurowska, Marta Wągrocka. Reżyserem był Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Sceneria Ogrodu Saskiego dodatkowo wzbogaciła odbiór wizualny. Mimo pandemicznych warunków w wydarzeniu udział wzięło 150 osób. Wśród gości był również prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.

– Czytanie jest jak chleb powszedni, jak picie wody u źródła, oranie pola na przyszłe plony, wycieczka w góry w piękny słoneczny dzień. To zaspokajanie potrzeb i tych podstawowych, i tych samorealizacyjnych. Czytanie wyposaża nas pojedynczych ludzi i całe wspólnoty w takie umiejętności, bez których nie potrafimy żyć i funkcjonować – mówił minister kultury.

Czytano w rekordowej liczbie 3200 miejsc

W tym roku padł kolejny rekord miejsc, w których czytano. Pierwsza Dama podsumowała akcję, a Prezydent – dziękując za wspólną lekturę – zdradził tytuł przyszłorocznej edycji Narodowego Czytania.

– Cieszymy się, że mimo pandemii, ale przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa Narodowe Czytanie doszło do skutku. Byliśmy razem i wspólnie czytaliśmy. To nasz wspólny sukces. Juliusz Słowacki zachwyca, bo wielkim poetą był – powiedziała Agata Kornhauser-Duda dziękując wszystkim organizatorom, współorganizatorom i uczestnikom zaangażowanym w akcję.

– Narodowe Czytanie odbywało się na wiele różnych sposobów. Balladynę czytano w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, muzeach, domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych. Czytano w Lublinie na ulicy Balladyny, w Kruszwicy nad Gopłem. Do akcji przyłączyły się również szkoły imienia Juliusza Słowackiego, a także instytucje noszące jego imię. Czytano na żywo i zdalnie. Czytano w 25 krajach na całym świecie: najwięcej miejsc było na Ukrainie, gdzie czytano m.in. w Krzemieńcu, miejscu urodzenia Juliusza Słowackiego. Najdalej od Polski czytano w Nowej Zelandii, Houston i Dallas w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy czytano na Malcie, a najbliżej w Czechach – podsumowała Pierwsza Dama.

Lekturą jubileuszowej 10. edycji będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Źródło zdjęć: Paweł Morawiec, Barbara Maria Morawiec