„Balladynę” czytano w ponad 3200 miejscach. Na mapie Narodowego Czytania jak co roku nie zabrakło bibliotek, które odegrały istotną rolę w organizacji lokalnych wydarzeń. Czytano na świeżym powietrzu, wysoko w górach, w studiach telewizyjnych, na motorze w czytelni i on-line.
Relację z finału akcji w Ogrodzie Saskim możecie zobaczyć i przeczytać tutaj. Relacje z Narodowego Czytania były również na bieżąco zamieszczane na Forum Bibliotekarzy – grupie Lustra Biblioteki na Facebooku skupiającej ponad 7 tys. bibliotekarzy. Zachęcam również do zajrzenia na fanpage Lustra Biblioteki, gdzie w komentarzach znaleźć można wiele interesujących materiałów i nagrań.
Biblioteka+Centrum Kultury w Czarnym Borze
W minioną sobotę na górę Trójgarb (778 m n.p.m.) turystów przyciągała nie tylko wieża widokowa, ale również „Balladyna”.
– „Balladyna na szczycie” to pomysł Biblioteki+Centrum Kultury w Czarny Borze na tegoroczną edycję Narodowego Czytania. Wydarzenie zorganizowano na wspomnianej górze Trójgarb. Na szczycie, na turystów i miłośników literatury czekały malinowe przysmaki oraz cytaty z „Balladyny”. Czytali zarówno organizatorzy, jak również sami turyści (odczytanie fragmentu lektury było bowiem „biletem wstępu” na wieżę widokową). Dla najmłodszych zdobywców Trójgarbu przygotowano pełne quizów i zagadek podchody dotyczące oczywiście „Balladyny”. Kto nie był, niech żałuje, bo można zaryzykować stwierdzenie, że było to najwyżej zlokalizowane Narodowe Czytanie w naszym regionie – relacjonuje Katarzyna Bernaś, dyrektorka biblioteki.
Biblioteka w Małym Rudniku – Filia Mokre
Z okazji Narodowego Czytania 2020 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małym Rudniku powstało nagranie okolicznościowe. Interpretacji dzieła Juliusza Słowackiego podjął się gość wyjątkowy – aktorka filmowa i teatralna, a także lektorka – Magdalena Różczka. Film został okraszony muzyką oraz fotografiami inspirowanymi tegorocznym utworem przewodnim Narodowego Czytania, które posłużą również do wystawy fotograficznej on-line oraz w przestrzeni publicznej przy budynku biblioteki – mówi Maja Mikulska.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczawnicy
Dzięki zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Szczawnicy oraz uczestników Pienińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wydarzenie odbyło się on-line.
Biblioteka w Piławie Górnej
Jak co roku Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka w Piławie Górnej przystąpili do akcji Narodowe Czytanie. Do wzięcia udziału w nagraniach zaproszono osoby związane z placówką. Oto efekty wspólnej pracy.
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu
Nauczyciele bibliotekarze ze szkoły w Ciechanowcu zorganizowali wspólną lekturę i nagrali film z uczniami.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie
Choszcznianie wcielili się w postacie z „Balladyny” Juliusza Słowackiego, a miejscem akcji dramatu była czytelnia MBP dla dorosłych. Premiera odbyła się w dniu Narodowego Czytania. Całość relacji.
Biblioteka Gierałtowice
Narodowe Czytanie w Gierałtowicach odbyło się głównie na Facebooku biblioteki. Oprócz udostepnionego nagrania fragmentu książki, bibliotekarze zaprosili czytelników do umieszczania zdjęć ze swoimi egzemplarzami „Balladyny”.
Biblioteka Raczyńskich
Fragmenty utworu na tarasie biblioteki przeczytali przedstawiciele poznańskiego świata nauki, kultury i polityki. Swoje ulubione fragmenty dramatu zaprezentowali też poznaniacy w czytaniu powszechnym. Na gości Narodowego Czytania czekały niespodzianki: możliwość zdobycia pamiątkowej pieczęci oraz, dla tych, którzy będą mieli karty biblioteczne, sadzonki malin.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku
Fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego zostały nagrane przez bibliotekę. Samo nagranie nawiązuje do najgłośniejszego przedstawienia Teatru Narodowego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza z 1974 roku.
Biblioteka Publiczna w Piasecznie
Wyjątkowy film został przygotowany specjalnie na dzień Narodowego Czytania przez bibliotekę w Piasecznie. W tym roku głos zabrali sami czytelnicy.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu
Do południa lektura „Balladyny” odbyła się w telewizyjnym studiu, a po południu utwór Juliusza Słowackiego zabrzmiał na dwóch scenach plenerowych. Sobotnie wydarzenie, 5 września, poprzedzono prezentacją internetowego cyklu przedstawień kukiełkowych inspirowanych „Balladyną” oraz wzbogacono plenerową wystawą poświęconą najciekawszym inscenizacjom dramatu.
Biblioteka Miejska w Kościerzynie
Swoją interpretację w formie wideo z muzyką, scenografią i pięknymi, kaszubskimi strojami zaprezentowała Biblioteka Miejska w Kościerzynie.