spot_img

W Katowicach zamówienia dla czytelników są dostarczane książkobusem

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach od kilku lat dostarcza do domu książki osobom starszym i chorym, które nie mają możliwości samodzielnie odwiedzić wybranych palcówek.

Z początkiem sierpnia br. przekształciliśmy „Książkę na telefon” w „Katowicką Srebrną książkę dla seniora”, a czytelnicze zamówienia dostarczane będą od teraz specjalnym „książkobusem”. Zasady wypożyczania książek czy audiobooków nie zmieniają się – czytelnik dzwoni do wybranej filii, przekazuje bibliotekarzowi listę tytułów, które go interesują lub zdaje się na bibliotekarską rekomendację. Zamówienia dostarczone będą pod adres podany przez czytelnika, a dostarczy je oznakowanym samochodem nasz bibliotekarz Sławomir Hordejuk – skrótowo opisuje akcje MBP.

„Srebrna książka” adresowana jest do seniorów, którzy ukończyli 65 lat, chorych, niepełnosprawnych, mających problemy z dotarciem do biblioteki ze względu na stan zdrowia – zameldowanych na terenie miasta Katowice, jak również zamieszkałych i płacących podatki w Katowicach.

Wypożyczanie książek w ramach usługi odbywa się poprzez zgłoszenie telefoniczne bądź drogą elektroniczną na adres filii, do której zapisany jest czytelnik. Bibliotekarze zachęcają również do zakładania nowych kart, by móc skorzystać z usługi.

Usługa „Srebrna książka” realizowana jest bezpłatnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Książki są wypożyczane do 30 dni z możliwością prolongaty telefonicznie lub e-mailowo. Zwrot książek może odbyć się taką samą drogą po wcześniejszym zgłoszeniu w filii, z której książki zostały wypożyczone.

Zakup książobusa i jego uruchomienie wyniosło ok. 42 tys. zł.

Źródło zdjęć: MBP Katowice