spot_img

Żółty bibliobus w Gostyniu rusza w trasę!

17 lipca 2020 roku odbyło się Ogólnopolskie Forum Bibliotek Mobilnych. Podczas niego Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu uruchomiła bibliobus.

Zobacz film z otwarcia

Bibliobusy to skuteczny sposób docierania do czytelników, a rozwiązanie to jest powszechne w Niemczech i Skandynawii. W Polsce bibliobusy funkcjonują w Opolu i Warszawie, próby bibliobusowe były czynione lub zapowiadane w Poznaniu, Gorzowie, Pucku, Zawierciu.

Trwa budowa konsorcjum bibliotek mobilnych w Wielkopolsce, zaś bibliobusowi liderzy utrzymują ze sobą stały kontakt, by popularyzować tę formę obsługi czytelników i szukać nowego modelu finansowania.

– Nasza biblioteka w ramach programu Instytutu Książki „Partnerstwo dla książki” zdobyła dofinansowanie na projekt „Biblioteka w drodze”. Dzięki niemu w trasę ruszy pierwszy w kraju bibliobus we współczesnym, nowoczesnym standardzie. Bibliobus Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu jest pierwszą nowoczesną biblioteką mobilną w Polsce. Wprowadzając na nasze drogi bibliobus, inspirowaliśmy się najlepszymi rozwiązaniami z zachodniej Europy. Dzięki temu do gostyńskich osiedli i miejscowości wiejskich dojeżdżać będzie biblioteka na kółkach, oferująca książki, filmy, gry wideo, muzykę, komiksy i gazety. Oprócz darmowego dostępu do książek i multimediów zapewnimy warsztaty dla dzieci i młodzieży promujące czytelnictwo na terenach wsi – mówią organizatorzy.

Bibliobus kosztował prawie 95 tys. złotych. Będzie kursował od poniedziałku do piątku. W tygodniowym rozkładzie jazdy znalazło się dwadzieścia jeden miejscowości i dwa osiedla.

Źródło zdjęć: BPMiG w Gostyniu