W czasach fakenewsów to właśnie bibliotekarz powinien stać na straży wiarygodności przekazywanych informacji. W myśl hasła Zdrowie to podstawa! i wykorzystując możliwości biblioteki jako instytucji kultury, która w lokalnej społeczności pełni szczególną rolę, rozpowszechniaj materiały informacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej.
Przygotuj akcję informacyjną na temat koronawirusa w serwisach internetowych swojej biblioteki oraz w mediach społecznościowych. Przekazuj komunikaty o tym:
- jakie zachować środki ostrożności,
- jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich,
- gdzie szukać pomocy,
- gdzie należy się zgłosić w przypadku choroby, podejrzenia zakażenia lub kontaktu z osobą zakażoną.
Pobierz gotowe infografiki
Dobrym i szybkim sposobem przekazania skondensowanej informacji są infografiki. Za ich pomocą możesz pokazać np. instrukcję mycia i dezynfekcji rąk, a także edukować o innych aspektach w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem, np. wytłumaczyć jakie obszary wymagają szczególnej uwagi i regularnego wycierana środkiem dezynfekującym (w tym powierzchnie dotykowe jak klawiatury, telefony, klamki, stoły, włączniki światła i inne).
- Plakat dla dzieci
- Jak zapobiegać zakażeniu?
- jak skutecznie dezynfekować ręce?
- Jak skutecznie myć ręce?
- Zasady kwarantanny
Warte uwagi materiały – instrukcję mycia rąk, plakaty w kilku wersjach językowych, przydatne adresy, schematy postępowania i inne – znajdziesz w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej i na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.