spot_img

Proste działania w social mediach dla bibliotek – nie tylko na czas koronawirusa

Zachęć do czytania bez ograniczeń! W związku z ostatnimi decyzjami o zamknięciu bibliotek dla czytelników od 12 marca, należy wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Zobacz, co możesz zrobić w zakresie edukowania o koronawirusie i jak promować czytelnictwo w social mediach.

Pokazuj edukacyjne infografiki

W czasach fakenewsów to właśnie bibliotekarz powinien strać na straży wiarygodności przekazywanych informacji. W myśl hasła Zdrowie to podstawa! i wykorzystując możliwości biblioteki jako instytucji kultury, która w lokalnej społeczności pełni szczególną rolę, rozpowszechniaj materiały informacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej.

Przydatne materiały do pobrania znajdziesz w tym artykule.

Wypisuj recepty na e-booki i audiobooki

– Są takie choroby, które trzeba zwalczać. Złapany bakcyl niszczy i zaśmieca. Są też takie, które jeśli się złapie sprawują wiele radości i przyjemności. Gdy ktoś złapie bakcyla czytania warto go wzmacniać i pielęgnować. Do tego potrzebne są: chwila dla siebie, wizyta w bibliotece by pożyczyć dobrą lekturę wzmacniającą bakcyla jaką jest niewątpliwie „Czytam sobie z bakcylem” – zaleca Anna Komander, która razem z Doktorem Książkiewiczem zaraża czytelników z Filii nr 4 z siedzibą w Bobrownikach Śląskich (MBP w Tarnowskich Górach).

Taki pomysł z przymrużeniem oka w formie grafik/postów na social media, możesz wykorzystać polecając e-booki lub audiobooki. Na pewno Twoi czytelnicy szybko złapią bakcyl czytania!

5 sposobów na zarażenie innych bakcylem czytania

Polecaj czytanie on-line

Biblioteki cyfrowe, archiwa i wirtualne muzea – to miejsca, które są dostępne przez całą dobę! Tak samo z bazami danych czy bezpłatnymi prenumeratami czasopism. Co zrobić? Przygotuj serię postów na Facebooka z ciekawostkami lub z poleceniami interesujących tytułów.

polona.pl

Udostępniaj kody na e-booki

Świadczysz usługi dostępu do platform z e-bookami? Przekazuj do nich kody zainteresowanym użytkownikom biblioteki za pomocą wiadomości e-mail lub przy użyciu konta w systemie bibliotecznym.

Zorganizuj wyzwanie

Ogłoś na swoim fanpage wyzwanie na najciekawszy sleeveface czytania w domu. Niech Twoi czytelnicy nominują się wzajemnie i polecają sobie ulubione książki.

Udostępniaj zdjęcia

W trakcie zamknięcia biblioteki pomyśl, w jaki sposób możesz uatrakcyjnić swój profil na Instagramie. Spróbuj stworzyć Insta Story (krótkie relacje video bądź pokaz zdjęć) czy Insta Novels (animowane wydania książek). Wart uwagi jest pomysł New York Public Library.

Buduj relacje z użytkownikami, poszukaj inspiracji oraz koniecznie zajrzyj do cyklu „Biblioteka do kwadratu” – bibliotecznego przeglądu Instagrama Lustra Biblioteki!

Źródło zdjęć: freepik.com (lead)