spot_img

Materiały informacyjne dla bibliotek dotyczące profilaktyki zdrowotnej

W czasach fakenewsów to właśnie bibliotekarz powinien stać na straży wiarygodności przekazywanych informacji. W myśl hasła Zdrowie to podstawa! i wykorzystując możliwości biblioteki jako instytucji kultury, która w lokalnej społeczności pełni szczególną rolę, rozpowszechniaj materiały informacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej.

Przygotuj akcję informacyjną na temat koronawirusa w serwisach internetowych swojej biblioteki oraz w mediach społecznościowych. Przekazuj komunikaty o tym:

  • jakie zachować środki ostrożności,
  • jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich,
  • gdzie szukać pomocy,
  • gdzie należy się zgłosić w przypadku choroby, podejrzenia zakażenia lub kontaktu z osobą zakażoną.

Pobierz gotowe infografiki

Dobrym i szybkim sposobem przekazania skondensowanej informacji są infografiki. Za ich pomocą możesz pokazać np. instrukcję mycia i dezynfekcji rąk, a także edukować o innych aspektach w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem, np. wytłumaczyć jakie obszary wymagają szczególnej uwagi i regularnego wycierana środkiem dezynfekującym (w tym powierzchnie dotykowe jak klawiatury, telefony, klamki, stoły, włączniki światła i inne).

Warte uwagi materiały – instrukcję mycia rąk, plakaty w kilku wersjach językowych, przydatne adresy, schematy postępowania i inne – znajdziesz w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej i na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Materiały można powielać na stronach internetowych bibliotek oraz w mediach społecznościowych.