spot_img

Insta Novels, czyli klasyki w nowym wydaniu na telefonie

Nowojorska Biblioteka Publiczna, aby dotrzeć do nowych czytelników postawiła na media społecznościowe. Za pośrednictwem Instagrama udostępnia specjalnie przygotowane animowane wydania znanych książek.

Klasyka na nowo

Jak przekonać młode pokolenie do czytania? Przez Instagram, czyli wykorzystać miejsce w którym młodzi spędzają czas. Pracownicy New York Public Library niedawno pochwalili się pierwszą książką przy użyciu Insta Stories. Aby książka zwracała uwagę, dodano do niej animacje. Wykonała je na zlecenie biblioteki agencja Mother New York. O detale i grafiki zadbał Magoz. I tak właśnie narodził się projekt o nazwie Insta Novels.

Cyfrowe wersje znanych klasyków literatury będą teraz dostępne online dla użytkowników Instagrama. Kolorowe animacje nawiązują do treści książki i jej bohaterów. Debiutanckim tytułem została „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrola podzielona na dwie części. Tekst powieści został pobrany z Projektu Gutenberg.

Insta Novels Insta Novels

Insta Novels

W Insta Novels książkę otwieramy z wirtualnej półki znajdującej się na koncie New York Public Library. We wstępie towarzyszy nam dźwięk. Grafiki i animacje użyte do wzbogacenia treści książki są proste, ale na tym właśnie polega cała idea. Kolejne strony otwierają się automatycznie, jednak gdy czytelnik chce je zatrzymać może przytrzymać palec we wskazanym miejscu. W trakcie czytania użytkownik widzi na ekranie małe grafiki, które w zależności od przedmiotu, powoli zmieniają się w całość symulując, np. nalewanie herbaty do filiżanki. Oczywiście każdy element jest dobrze przemyślany i charakterystyczny dla danego tytułu. Na górze ekranu znajdują się oznaczenia stron.

Na profilu NYPL udostępniono również krótki tutorial pokazujący jak korzystać z Insta Novels.

Insta Novels

Insta Novels

Teraz każdy może mieć książki w kieszeni jako dobra alternatywa dla czytelników e-booków. Insta Novels wydawane są w języku angielskim, więc mogą one posłużyć do nauki języka.

Insta Novels

Pierwsza książka na Insta Novels przypadła do gustu użytkownikom z całego świata. W kolejnym kroku biblioteka wyda opowiadanie „Żółta tapeta” Charlotte Perkins oraz „Przemiany” Franza Kafki.

Insta Novels

Zobacz „Alicję w Krainie Czarów” na Instagramie The New York Public Library

Insta Novels

Inne projekty New York Public Library

Fundacja zapłaciła 2,25 mln dolarów kary za książki przetrzymywane przez dzieci i młodzież

Domowe kino, czyli e-wypożyczalnia filmów

Pociąg do książek w nowojorskiej bibliotece