Pociąg do książek w nowojorskiej bibliotece

Nowojorska biblioteka wprowadziła efektowną usługę dostarczania książek z magazynu za pomocą kolejki z 24 wagonami. Specjalny pociąg może przetransportować jednorazowo 720 książek. System za 2,6 mln dolarów jest także niezłą atrakcją dla czytelników. Dlaczego?

Book Train

New York Public Library od 5 października oficjalnie uruchomi usługę Book Train w swojej odnowionej agendzie Rose Reading Room. Dzięki niej każdy czytelnik otrzyma zamówioną książkę, a przy okazji będzie mógł zobaczyć kurs pociągu.

Pociąg będzie kursował między Rose Reading Room oraz poszczególnymi piętrami biblioteki. Aby dotrzeć na dane piętro system pociągu został zaprogramowany tak, że wagony bez trudu mogą poruszać się nawet w pionie.

Pociąg do książek

Skład posiada 24 wagony, z czego jeden może pomieścić 30 książek lub innych dokumentów. Podczas jednego kursu pociąg może przetransportować aż 720 książek.

Podróż z magazynu do czytelni trwa 5 minut, jednak mogą wystąpić pewne opóźnienia związane z załadunkiem książek przez bibliotekarzy.

Tory są umieszczone na bibliotecznej trasie, dzięki czemu czytelnicy mogą obserwować kursy pociągu. System ma także skrócić czas oczekiwania na zamówione książki. Z kolei bibliotekarze mają ułatwioną pracę.