spot_img

Co się dzieje w australijskich i amerykańskich bibliotekach?

Odpowiedź przynosi cykl „Biblioteka do kwadratu” – biblioteczny przegląd Instagrama Lustra Biblioteki. Dziś o tym, co co dzieje się w pewnej bibliotece nocą, wielkie znalezisko australijskiego bibliotekarza oraz projekty #storytime w wersji spacerowej i piżamowej.

Story Walk

Story Walk to projekt łączący czytanie ze spacerem. Realizowany jest przez Sunshine Coast Libraries w Australii w ogrodzie botanicznym Maroochy Bushland Botanic Garden, z którym biblioteka współpracuje w ramach projektu First 5 Forever. Jego celem jest rozwój małych dzieci od lat pięciu np. poprzez zachęcenie rodziców do czytania swoim pociechom lub zabawę z książkami obrazkowymi. Projekt Story Walk składa się z kilku paneli ulokowanych na ścieżkach ogrodu – każdy przystanek jest historyjką, która po całym spacerze łączy się w całość.

https://www.instagram.com/p/B6mD_7RhGfm/

Tylko w Australii

Pająki, skropiony, krokodyle, kazaury, kangury czy węże – te i inne zwierzęta mogą stanąć codziennie na drodze do biblioteki w Australii. W małej miejscowości Tewantin mieści się Noosa Library Service. Jeden z jej pracowników znalazł pokaźnych rozmiarów skórę węża – na szczęście nie w bibliotece. Teraz skóra stanowi wystrój wnętrza biblioteki. W Polsce bibliotekarze wolą znajdować koperty z plikiem pieniędzy i przywracać wiarę ludziom.

https://www.instagram.com/p/B611BnUp-d8/

Nocą w bibliotece

Bibliotekarze z Nevins Memorial Library w Methuen (USA) postanowili sprawdzić, co się dzieje nocą w ich bibliotece. Do przedstawienia kulisów nocnej atmosfery wykorzystali znane dzieciom pluszaki. Warto przy pomocy takich milusińskich przyjaciół zrobić krótką historyjkę z przydatnymi wskazówkami zachęcającymi do odwiedzenia biblioteki (np. Tu mieści się dział z fantastycznymi przygodami, przyjdź do biblioteki i odkryj swoją!). Jeżeli macie biblioteczną maskotkę, sięgajcie śmiało za aparat!

https://www.instagram.com/p/B6lEi-hJTb2/

Millersville Public Library of Sumner County (USA) cyklicznie, we wtorki i w piątki, organizuje spotkania Pajama Party Storytimes. To nic innego jak spotkania czytelnicze, podczas których dzieci słuchają lektury w ulubionych piżamach w towarzystwie swoich przytulanek. Taka forma propagowania czytelnictwa jest popularna w wielu amerykańskich bibliotekach, dzięki czemu sukcesywnie wzrasta liczba czytelników, a dzieci czują się w bibliotece jak w domu.

https://www.instagram.com/p/B63_CWOJJ5s

Na wieczorną lekturę polecam wieszcza narodowego – Kołdriana!

Źródło zdjęć: pixabay.com