spot_img

Na podbój Himalajów – dwa lekturowe polecenia

Tematyka alpinistyczna coraz częściej pojawia się również w literaturze popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży. Czy książki o górach mogą być dla tej grupy odbiorców interesujące? Jakie tytuły wybrać, chcąc rozmawiać z dziećmi o himalajskiej wspinaczce?

„Gdyby Everest mogło opowiadać…”

Everest – książka napisana przez Sagmę Francis, a zilustrowana przez Lisk Feng – to właściwie kompendium wiedzy o himalajskim łańcuchu górskim. Autorka w szczegółowy sposób przystępnym językiem opisała wszystkie te informacje, o które zapytać może dziecko, zainteresowane alpinizmem. Jak powstały Himalaje? Jaki sprzęt mają alpiniści? Jaka pogoda tam panuje? Jak właściwie mierzy się góry? Sięgając po Everest, mały czytelnik będzie w stanie sam odpowiedzieć na te frapujące go pytania.

To jednak nie wszystko: Everest skrada serca dorosłych czytelników przede wszystkim swoją formą. Ten wielkoformatowy album dzięki połączeniu szarości-bieli-czerni, przyjaznym infografikom, nowoczesnym kreskom, przejrzystemu układowi robi imponujące wrażenie.

Na podbój Himalajów – dwa lekturowe polecenia

Wybór kolejności poszczególnych rozdziałów został starannie przemyślany – autorka opisuje poszczególne partie Himalajów od tych najniższych do samego szczytu i charakteryzuje ich roślinność, zwierzęta, tradycje i religie, wyznawane przez mieszkańców.

Co najważniejsze opowieść Francis wydobywa z charakterystyki tego najwyższego łańcucha górskiego całe jego piękno (frapujące są już same tłumaczenia górskich nazw takie jak Bogini Niebios, Pięć Skarbnic Wielkiego Śniegu czy Turkusowa Bogini), niezwykłe bogactwo, ale i śmiertelne niebezpieczeństwa. Dzieci mogą znaleźć w tym albumie również ciekawostki, które będą im bliskie (np. postać 13-letniej alpinistki, Purny Malavath).

TYTUŁ: Everest
AUTOR: Sangma Francis
ILUSTRACJE Lisk Feng
TŁUMACZ: Mateusz Topa
WYDAWNICTWO: Adamada
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 80


„Droga na Everest jest zdradziecka”

Sangma Francis w swojej książce Everest poświęciła niewielki fragment postaciom Edmunda Hillary’ego i Tenzinga Norgay’a – himalaistom, którzy 29 maja 1953 jako pierwsi ludzie w historii zdobyli szczyt Mount Everest. Autorka przedstawia ich jako dwóch prostych ludzi, którzy zdecydowali się na podjęcie tej pozornie niewykonalnej wyprawy – opowiada o ich dorastaniu, pierwszych wspinaczkach, przedstawia szczegółowo przebieg tej najważniejszej ekspedycji, pisze o osobistych tragediach himalaistów i ich dalszych losach.

Stewart wspomina o specyfice himalajskiego klimatu, o koniecznych zabezpieczeniach i innych himalaistach – ale koncentruje się głownie na ekspedycji Hillary’ego i Norgaya. Te dwie fascynujące biografie mogą stać się dla małych czytelników inspiracją i zachęcić ich do zainteresowania się alpinizmem tudzież jego historią.

TYTUŁ: Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia
AUTOR: Alexandra Stewart
WYDAWNICTWO: Wilga
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 64

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec