spot_img

Naukowa opowieść o Ziemi w artystycznym wydaniu

Książka Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda jest świetnie wydanym przewodnikiem, w którym autorka połączyła wiedzę naukową z poziomu ponadpodstawowego z artystycznym drygiem. Książka ukazała się pod patronatem Lustra Biblioteki.

„Największym wyzwaniem dla ludzkości jest nauczenie się odpowiedzialnego korzystania z bogactw naturalnych”

Książka Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda to swojego rodzaju ilustrowana encyklopedia szczegółowo omawiająca poszczególne procesy zachodzące w obrębie naszej planety. Początkowe rozdziały dotyczą organizacji życia na ziemi i jej ekosystemów. Autorka wprowadza podstawowe pojęcia z zakresu nauk przyrodniczych, takie jak np. biomal, sieć troficzna, eukariont, mutualizm.

W kolejnych rozdziałach zaprezentowano podział na poszczególne kontynenty oraz charakterystykę wybranych, najbardziej reprezentatywnych ekosystemów. Każda z charakterystyk zajmuje jedną stronę i oprócz opisu ekosystemu, zawiera ciekawostki, największe zagrożenia i największe korzyści jego dotyczące.

Naukowa opowieść o Ziemi w artystycznym wydaniu

„Nasza planeta to jedyny dom, jaki mamy”

Wiedza, którą autorka chce przekazać, nie należy do najłatwiejszej do przyswojenia – danych statystycznych, przyrodniczych definicji i wiadomości jest we Wspaniałej Planecie… równie dużo, co w przeciętnej książce do biologii do siódmej czy ósmej klasy. Różnica pomiędzy podręcznikiem a pozycją Ignotofsky jest taka, że pisarka robi wszystko, by formą tej książki zyskać sympatię i uwagę odbiorcy. I tak, dzięki kolorowym infografikom, starannemu doborowi czcionek, artystycznemu wykonaniu nauka na podstawie Wspaniałej Planety… jest po prostu przyjemna.

W tym albumie każdy graficzny szczegół jest przemyślany i estetycznie wykonany, a zaawansowane treści przyrodnicze w takiej formie są po prostu o wiele ciekawsze. Najlepiej podsumowuje to sentencja, zamieszczona w krótkiej notce biograficznej Ignotofsky: „ilustracja to potężne narzędzie, które może uczynić naukę ekscytującą”.

Naukowa opowieść o Ziemi w artystycznym wydaniu

Lustrzane inspiracje

Co ciekawe, autorka w krótkich charakterystykach poszczególnych ekosystemów zamieściła również odwołania do literatury. Z europejskich regionów Rachel Ignotofsky wybrała m.in. strefę śródziemnomorską oraz ekosystem wrzosowisk brytyjskich. W przypadku tej pierwszej posłużyła się słowami Homera, aby opisać kolor morza, przypominającego ciemne wino; w przypadku drugiej nawiązała do malowniczej scenerii z Doyle’owskiej sagi. Warto w kontekście związków literatury z topografią wspomnieć o stronie nowego projektu Książka w drodze. Znajdziecie tam będącą jeszcze w budowie literacką mapę Polski.

Czytam sobie eko – propozycja cyklu warsztatów


TYTUŁ: Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda
AUTOR: Rachel Ignotofsky
TŁUMACZ: Grażyna Winiarska
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 128

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec