spot_img

Czytam sobie eko – propozycja cyklu warsztatów

Tym razem popularna seria Czytam sobie sięgnęła po trend ekologiczny. To świetna nauka przez zabawę, nie tylko czytania, ale przede wszystkim stania się świadomym ekologicznym obywatelem. Oto cztery inspiracje na ekowarsztaty w bibliotece!

Czytam sobie eko

Cztery nowe propozycje obejmują tytuły: Wielki skarb, Awanturę w śmietniku (poziom 1), Misja inspektora Maskonura (poziom 2), Baba Jaga i Duch Puszczy (poziom 3).

Całości dopełniają skrzydełka z ekozadaniami dla mistrzów czytania oraz dyplom sukcesu z mega motywującymi naklejkami. To niezła gratka dla małego czytelnika, jak i bibliotekarza, który po zajęciach może uhonorować dzielnych ekoczytelników.

Wielki skarb

Dzieci doskonale wiedzą, czym są skarby. Każde dziecko ma ich mnóstwo: ulubioną przytulankę, szklany koralik z popsutej bransoletki mamy, kolorowy kamyk znaleziony na morzem… A czy woda, która jest w kałuży i leci z kranu, może być skarbem? Jest przecież tak łatwo dostępna. A jednak woda pitna może się skończyć. Jak to możliwe? I czy można coś z tym zrobić?

Książeczka wzbogacona jest o dobre rady oszczędzania wody przez małych ekologów. Warto ten pomysł wykorzystać i zaprosić dzieci po wspólnej lekturze na warsztaty plastyczne pod hasłem „Woda to życie”, podczas których przygotują 7 dobrych rad na to, jak nie marnować wody.

Czytam sobie eko – propozycja cyklu warsztatów

Awantura w śmietniku

Na śmietniku wybucha straszna awantura. Butelka nie chce leżeć obok pudełka, a drut nie może znieść towarzystwa innych odpadków… Kłótnia przybiera niebezpieczny obrót i niewiele brakuje do prawdziwej ekologicznej tragedii! Czy jest jakiś sposób na to, by pogodzić zwaśnione strony?

Sortowanie śmieci to świetna zabawa! – z takim założeniem każde ekologiczne warsztaty okażą się sukcesem. Przygotuj pojemniki w odpowiednich kolorach ze śmieciami i w formie teatrzyku zainscenizuj kilka scenek. Następnie przeprowadź krótką prelekcję o tym, dlaczego segregowanie jest ważne. Zachęć całe rodziny to tworzenia przedmiotów z odpadów lub zakładek do książek czy odznak – Jestem eko, Dbam o Ziemię, Świecę przykładem – ze zużytych i niepotrzebnych materiałów.

Czytam sobie eko – propozycja cyklu warsztatów

Misja inspektora Maskonura

Inspektor Maskonur to nadmorski agent do zadań specjalnych. Rozbroi każdą plastikową pułapkę i zażegna niebezpieczeństwo, jakim są plastikowe butelki, słomki czy torebki dla innych ptasich mieszkańców plaży. Jego przyjaciele mogą na niego liczyć! A jak każdy z nas może zadbać bezpieczeństwo ptaków na plaży?

Kolejną odsłoną wcześniej zaproponowanych warsztatów może być temat: Jak produkować mniej odpadów? Zorganizuj wycieczkę w dowolne miejsce (jeśli warunki na to pozwalają warto wybrać plażę jak bohaterowie książki lub zamienić czytelnię w wyspę) i zachęć do wspólnej gry zbierania odpadów. Ten kto zbierze najwięcej, wygrywa! Takie warsztaty to też świetna okazja do przemycenia wiedzy na temat tego, jak plastik zagraża naszej plancie.

Czytam sobie eko – propozycja cyklu warsztatów

Baba Jaga i Duch Puszczy

Po powrocie z Ameryki Baba Jaga ma wiele nowych pomysłów. Kupuj komputer, powiększa swój ogródek i zaczyna uprawę roślin leczniczych. Tymczasem coś dziwnego zaczyna się dziać w lesie… Znikają kolejne drzewa, a mieszkańców dręczą koszmary. Czy ma z tym związek tajemniczy Ducha Puszczy? Kto stoi za dziwnymi zdarzeniami?

Na ostatnich zajęciach zaproś wszystkich do wspólnego wyhodowania drzewka z zebranych nasion i ich sadzenia. Przygotuj prezentację z ciekawostkami o drzewach, zabawę z dopasowywaniem liści lub tworzenia obrazu z zasuszonych liści, rozsypankę trudne wyrazy z ich znaczeniami (korona, knieja, kłoda, sąg, puszcza itd.). Dla nieco odważniejszych zaproponuj napisanie rymowanek lub wiersza o ekologii odnoszącego się do przygód głównej bohaterki książki.

Czytam sobie eko – propozycja cyklu warsztatów