spot_img

Dwa misie, które kochały czytać – Dzień Pluszowego Misia

Na Dzień Pluszowego Misia wybrałam dwie wyjątkowe opowieści o niezwykłych misiach, które potrafiły czytać. Poznajcie Bjorna i zaczytanego, bezimiennego misia! 

Miś, który nie potrzebował kanapy – Bjorn. Sześć opowieści z lasu

Tytułowy bohater zdecydowanie nie jest misiem o bardzo małym rozumku. W 6 opowiadaniach Delphiny Perret możemy go poznać jako inteligentnego obywatela leśnego zakątka, który kontakty ze światem ludzi traktuje na swój własny, unikatowy sposób. Jak Bjorn wykorzysta nowy katalog z ubraniami? Do czego posłuży mu prezent od dziewczynki o imieniu Ramona? Jedno jest pewne: pod wpływem tych ludzko-leśnych interakcji, świat Bjorna staje – na szczęście tylko na chwilę – na głowie.

Wspomniane czytanki są wyjątkowo sympatyczne. Mają w sobie ziarno prawdy, które wzbudzi uśmiech dorosłego, a swoją prostotą trafi do dziecięcych serc. Kluczem w historiach Perret jest nie rozbudowana fabuła, ale minimalistyczna estetyka, ezopowa mądrość i wyjątkowo pogodny nastrój, panujący w tym świecie.

TYTUŁ: Bjorn. Sześć opowieści z lasu
AUTOR: Delphine Perret
TŁUMACZ: Paweł Łapiński
WYDAWNICTWO: Wytwórnia
ROK WYDANIA: 2018
LICZBA STRON: 64


Zarazić czytelniczą pasją – Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba

Miś z książki Przemysława Wechterowicza – podobnie jak Bjorn – nauczył się czytać. Wszystko zaczęło się, gdy odnalazł w lesie książkę Czesława Janczarskiego Tygrys o Złotym Sercu. Początkowo niedźwiadek nie wiedział, co z tym przedmiotem zrobić, dopiero stopniowo rozpoznawał literki, aż wreszcie nauczył się czytać – dopiero wówczas poznał prawdziwą przyjemność płynącą z lektury. Gdy miś odnalazł tajemniczą skrzynię z książkami, postanowił zarazić swoją czytelniczą pasją najbliższe otoczenie… Jakie opowieści znalazł? Czy udało mu się zrealizować swoje zamierzenie?

Opowieść Przemysława Wechterowicza jest nie tylko historią poszukiwania i zawiązywania się przyjaźni, ale także próbą pokazania, jak może wyglądać pierwsza przygoda dziecka z literaturą. Miś, choć początkowo nieradzący sobie z czytaniem, stopniowo zaczyna fascynować się znalezionymi lekturami. Co ciekawe, próbuje przekazać tę pasję innym – i bynajmniej nie spotyka się z tak pozytywnym odbiorem swojej propozycji, jak można by przypuszczać. Inne zwierzęta nie chcą czytać i pozostają niewzruszone na piękno książek.

Wechterowicz bardzo zgrabnie wplata w tekst książeczki kanoniczne tytuły literatury dziecięcej oraz współczesne beletrystyczne perełki. Warto zwrócić uwagę również na autorską zabawę szkatułkową konstrukcją tej książki – podczas gdy miś wędruje po leśnych domach, równolegle narrator snuje opowieść czytaną przez głównego bohatera o Pajacyku i Królestwie Porzuconych Zabawek.

TYTUŁ: Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba
AUTOR: Przemysław Wechterowicz
ILUSTATOR: Gabriela Cichowska
WYDAWNICTWO: Kinderkulka
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 72

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec