spot_img

Dusia i sposób na przedszkolne strachy

Seria Justyny Bednarek Dusia i Psinek-Świnek to pozycje, które należy wskazywać wszystkim rodzicom dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną. W jaki sposób autorka uwielbianych przez maluchy Niesamowitych przygód 10 skarpetek oswaja przedszkolne strachy?

Pieskie nieporozumienie

Seria liczy aktualnie 4 tytuły: Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu, Dusia i Psinek-Świnek. Wszystko w porządku, Dusia i Psinek-Świnek. Nikt się nie boi oraz najnowszy Dusia i Psinek-Świnek. Dzień niegrzeczniucha. Bohaterką jest tytułowa trzyletnia dziewczynka, Magdusia.

Mama Dusi na dzień przed rozpoczęciem edukacji obiecuje uszyć jej maskotkę. Dochodzi do zabawnego nieporozumienia: mama przygotowała Dusi prosiaka, podczas gdy miał być to pies. Psinek-Świnek towarzyszy Dusi podczas jej pierwszych i kolejnych dni w przedszkolu. Gdy dziewczynka zmaga się z nową rzeczywistością, Psinek-Świnek również przeżywa swoje pierwsze, samodzielne przygody…

Oswoić lęki

Z jakimi problemami musi zmierzyć się Dusia? Wśród palety różnorodnych zmartwień są m.in. oswojenie z nowymi kolegami; budowanie relacji z dziećmi, które nie chcą wchodzić w interakcję bądź są agresywne (gryzą); zmiany w kadrze personelu przedszkolnego czy kolejność wykonywanych zajęć. W czasie gdy dziewczynka wybiera się na spacer bądź przedszkolną drzemkę, Psinek-Świnek przenosi się do świata nieco na opak. Ich przygody toczą się równolegle. I tak:

  • gdy Magdusia spędza pierwszy dzień w przedszkolu, Psinek próbuje zaprzyjaźnić się z mieszkańcami czajnikowej krainy (m.in. mikro-księżniczką czy panem pomarańczą);
  • gdy dziewczynka boi się nowej pani, Psinek spotyka ośmiornicę, rozrastającą się pod wpływem paniki otoczenia;
  • gdy przedszkolaki próbują zrozumieć, dlaczego spacer musi być o określonej godzinie, Psinek zostaje zaproszony na dziwne przyjęcie weselne, na którym ślub odbywa się… po zjedzeniu zupy.

Zalety serii

Uważam Dusiową serię za najlepsze dostępne aktualnie na rynku tytuły adresowane do młodszych grup przeszkolaków. Te historyjki są zabawne (jak pan pomarańcza próbujący wturlać się pod łózko), niewymuszone, nie sprawiające wrażenia sztucznych, umoralniających. Opowiadania Bednarek są jednocześnie autentyczne (do Dusiowego przedszkola chodzą nieidealne dzieci, które nie zawsze chcą się bawić tudzież zwyczajnie bywają niemiłe) i niezwykle przyjazne.


TYTUŁ: Dusia i psinek-świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu / Dusia i psinek-świnek. Wszystko w porządku / Dusia i psinek-świnek. Nikt się nie boi
AUTOR: Justyna Bednarek
ILUSTRATOR: Marta Kurczewska
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2018 / 2019
LICZBA STRON: 32

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec