spot_img

Best Seler – vege kryminał dla dzieci w każdym wieku

Mikołaj Marcela, śląski badacz literatury jest autorem zabawnej i zręcznie napisanej kryminalnej serii dla dzieci. Po Best Selerze i zagadce znikających warzyw, czas rozwiązać tajemnicę rodu kokosów!

Śledztwo w wegetariańskiej wersji

Pierwsza część serii ukazała się w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Poznaliśmy w niej najważniejsze postacie: syna dawnego szeryfa Jarzynowa (tytułowego bohatera), raczkującego dopiero w policyjnej profesji; klan Brukselek, Czarkę Pieczarkę czy Hilarego Czosnka. Głównym tematem Best Selera i zagadki znikających… było śledztwo w sprawie zaginionych warzyw z Jarzynowa – spokojne dotychczas miasteczko drżało na myśl o Wampiju, mitycznym potworze, który wysysa sok z napotkanych istot… Miejsce akcji drugiej odsłony serii Best Seler i tajemnica rodu kokosów przenosi się z kolei do Owocowic – tam z kolei zagrożenie zdaje się siać barbarzyński Przetwór. Jaka jest przyczyna zniknięcia Wiórki Kokos? Kto zamieszany jest w owocową awanturę?

„Bajki mają sprawić, że będziemy grzeczne i nie oddalimy się zbyt daleko od miasteczka”

Seria autorstwa Mikołaja Marceli dostarczy lekturowej przyjemności zarówno czytającemu ją dziecku w wieku szkolnym, jak i dorosłemu odbiorcy. Małym czytelnikom naturalnie spodoba się wartka akcja, detektywistyczne śledztwo, zabawni bohaterowie i ich mniej lub bardziej niebezpieczne przygody. Co atrakcyjnego jest w tych tekstach dla dorosłego? Przede wszystkim widać w nich niesłychane obycie autora z kulturą i literaturą, które zręcznie usiłuje do powieści dla dzieci przemycić. I tak w Best Selerowym cyklu mamy literacką transformację Pana Tadeusza za którą odpowiada nie kto inny jak Adam Bakłażan, autor „Pan Bakłażan, czyli Pierwszych Wykopów w Jarzynowie”; całą masę językowych nawiązań i żartów, w których zwroty frazeologiczne takie jak „być zielonym” czy „nabić w butelkę” nabierają nowego znaczenia.

Romans z kulturą

Co ciekawe, Marcela nie stroni od odwołań do kultury popularnej: w Vegeros jest miejsce również dla Złotych BuLw, filmu Papryka Vege Cebul: nowe grządki oraz rodu jabłek producentów smartfonów. Bardzo mi się ten wegański świat podoba, a miłym dla bibliotekarzy akcentem będzie z pewnością poboczna postać babci Barbary, skrzętnie pilnującej pory dziecięcego snu: „A wy jeszcze czytacie?! – zdziwiła się stając w drzwiach. Udawała oburzoną, ale na pewno cieszył ją ten widok, w końcu kiedyś pracowała jako bibliotekarka”.


TYTUŁ: Best Seler i zagadka znikających warzyw / Best Seler i tajemnica rodu Kokosów
AUTOR: Mikołaj Marcela
ILUSTRATOR: Małgorzata Flis
WYDAWNICTWO: Literackie
ROK WYDANIA: 2018 / 2019
LICZBA STRON: 192 / 200

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska