spot_img

Spotkanie ze współczesnym dramatem

Polskie współczesne teksty dramaturgiczne kupowane są do bibliotecznych księgozbiorów niezwykle rzadko. Polska jest mitem. Nowe dramaty to antologia, którą warto zaproponować czytelnikom o wyrafinowanym guście.

Pokłosie nagrody

Polska jest mitem. Nowe dramaty to zbiór sześciu współczesnych dramatów polskich twórców. Agencja Dramatu i Teatru oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa (…) w Łodzi wydały tę książkę jako zbiór tekstów nagrodzonych w ostatniej edycji konkursu Gdyńska Nagroda Dramatyczna. Znajdziecie tu teksty: Tomasza Kaczorowskiego (#ciemność), Łukasza Pawłowskiego (Metro Afganistan), duetu PiK (Wierna wataha) Przemysława Pilarskiego (Wracaj), Marii Wojtyszko (Język obcy) oraz Michała Zdunika (Szczegółowa teoria życia i umierania).

„Statystyczny polski dramat współczesny ma zazwyczaj jedno prapremierowe wystawienie, do kolejnych już nie dochodzi”

We wstępie do wyboru, Jacek Wakar pisze o każdym z tych dramatów oraz o całości antologii, używając wielu chwytliwych epitetów, takich jak np. „osobny projekt świata” „zderzenie myśli, obrazów, języków”. Nie są to naciągane marketingowe chwyty – faktycznie w tej książce ukazano całe bogactwo polskiego teatru współczesnego: mieszczą się w niej gombrowiczowskie parafrazy, mieszanina wojennych stereotypów, które Wakar opisuje słowami „zombie z horroru – ojciec Kolbe, rotmistrz Pilecki, Bruce Willis”; jest także historia Jana i Antoniny Żabińskich. Czy to ciężkostrawna kombinacja?

Poszczególne dramaty z tego zbioru trafiają w moje gusta mniej lub bardziej: doceniam szczególnie autorów Wiernej watahy za zabawę z balladową konwencją oraz tekst Marii Wojtyszko. Teatralna aranżacja jej sztuki, pt. Język obcy poprzez nieustanną grę z odbiorcą musi na scenie wywierać fenomenalne wrażenie na widzach. Z pewnością teksty w tej antologii nie należą do najłatwiejszych – czytając Kaczorowskiego czy Pilarskiego, trzeba się zastanowić nad każdą frazą – niemniej jednak pozwalają one na nowo odkryć i rozkochać się w teatrze w najczystszej jego formie.

TYTUŁ: Polska jest mitem. Nowe dramaty
WYDAWNICTWO: Agencja Dramatu i Teatru, PWSFTViT w Łodzi
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 376

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska