spot_img

Był raz sobie… „Kuferek”!

Jak zachęcić dzieci do spojrzenia przychylnym okiem na literackie dziedzictwo Adama Mickiewicza? Jarosław Mikołajewski ma na to specjalny sposób – sprawdźcie sami, czym jest kuferek Mickiewicza!

Wieszcz bliski najmłodszym

Kuferek Adama Mickiewicza to właściwie biograficzna opowieść o życiu i twórczości naczelnego poety polskiego romantyzmu. Autor książki Jarosław Mikołajewski jest kierownikiem Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i jego doświadczenie w pracy edukatora przekłada się bezpośrednio na tekst. Autor stosuje sztuczki, które pozwalają, aby mali i starsi czytelnicy zapamiętali najważniejsze informacje o pisarzu – opowiada o nim prostym językiem, stosuje mnemotechniczne zabiegi („Nie macie pamięci do dat? To pomyślcie, że dwa lata później będzie okrągły rok 1800”), zachowuje porządek chronologiczny, zgrabnie wplata w poszczególne sekwencje tekstu znane fragmenty utworów Mickiewicza. Na boku wybranych stron zamieszczono także symboliczne grafiki, przedstawiające dane miasto, w którym w ówczesnym czasie przebywał poeta.

Polubić wieszcza

Mikołajewski jednak przede wszystkim chce, aby czytelnik polubił twórcę Ballad i romansów. Gdy przedstawia dzieciństwo wieszcza, pisze o nim „mały Adaś”. Gdy opisuje jego koleje losu, próbuje jak najdokładniej wytłumaczyć odbiorcy motywacje i wybory autora Pana Tadeusza. Sam nie kryje fascynacji biografią pisarza i chce, aby wszystko było dla czytelnika jasne – a uporządkowana forma tego wydania (z kalendarium zamieszczonym na końcu) temu sprzyja.

Lustrzane inspiracje

Przy głośnej lekturze warto wykorzystać dwie poniższe zabawy.

  • „Mama ofiarowuje Adamowi kuferek. Tak, ten sam co w tytule książeczki, którą teraz czytacie. Adam zabiera go ze sobą i już nigdy się z nim nie rozstanie. Będzie woził w nim do końca swoich dni, po całej Europie wszystkie niezbędne przedmioty: ubrania, książki, listy…” – Mickiewiczowski kuferek zjeździł z wieszczem cały świat. Warto wykorzystać rekwizyt kuferka i włożyć do niego rekwizyty kojarzące się z pisarzem.
  • Mikołajewski pisze tak: „Kiedy czytamy Mickiewicza albo o Mickiewiczu, natrafiamy czasem na jakąś myśl, która nas zaciekawi, zastanawia czy po prostu nam się podoba. Wkładajmy ją wtedy do naszego kuferka”. Wykorzystajcie ten pomysł, tworząc kuferek poezji!

TYTUŁ: Kuferek Adama Mickiewicza
AUTOR: Jarosław Mikołajewski
ILUSTRATOR: Ewa Mędrek
WYDAWNICTWO: Muchomor
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 48

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec