spot_img

Biblioteczna gra o tron, czyli królowanie na wesoło

Stań do rywalizacji o tytuł władcy bibliotecznego królestwa! Zasiądź na Żelaznym Tronie, przeznaczonym dla najlepszego czytelnika! W tej recenzji dwie propozycje, które zabierają odbiorców w literacką podróż do dawnej Polski oraz zachęcam do zorganizowania bibliotecznego konkursu.

Królowanie na wesoło – Puk, puk! Zastałem króla?

Ojciec dwunastoletniego Stanisława Bielskiego jest muzealnikiem i pasjonatem antyków. Gdy mężczyzna zakupuje na targu staroci wymagające renowacji drzwi, które mają zostać wstawione do spiżarki, u progu ich domostwa staje nieoczekiwanie błazen Zygmunta Starego. Jak zostanie przywitany? Kto jeszcze dołączy do grona wizytujących przyszłe czasy? Dwie rzeczy są pewne: z przedstawicielami królestwa się nie zadziera, a rycerz Zakonu krzyżackiego po pochłonięciu dwóch kostek cukru, bywa niebezpieczny…

Łatwo po takim opisie domyśleć się, że książka Przewoźniaka jest połączeniem fabularnej powieści przygodowej z elementami wiedzy historycznej. Tę kompilację pozbawiono naukowego ciężaru – autor posługuje się lekkim, humorystycznym stylem. Stasia nie nawiedzają mędrcy i wojskowi stratedzy, ale praczka z bielizną króla Jana III Sobieskiego i bakałarz, który zasłużył na srogie baty… Nie znajdziecie tu ogromnej ilości dat i opisanych monotonnym językiem faktów historycznych: wiedza, którą dzieci, jeśli chcą, mogą sobie przyswoić jest zebrana w podsumowaniu wieńczącym każdy rozdział. Całość uzupełnia komiksowa grafika Nikoli Kucharskiej.

TYTUŁ: Puk, puk! Zastałem króla?
AUTOR: Marcin Przewoźniak
ILUSTRATOR: Nikola Kucharska
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 184


Galeria władców – Królewskie życie królów

Kolejna w tym roku naukowa odsłona komiksu dla dzieci. Małgorzata Strękowska-Zaremba i Joanna Zagner-Kołat stworzyły swój własny wariant pocztu królów i książąt polskich. W komiksowej bardzo dużej i niezwykle czytelnej grafice znajdziecie trzydzieści portretów polskich władców. Do każdego z nich dodano krótkie komiksowe historyjki, przedstawiające najważniejsze fakty z ich królewskiego życia. Autorki pod grafikami przedstawiającymi każdego z władców objaśniają kontekst tła społeczno-historycznego epoki (fragmenty „Z kraju i ze świata”).

Autorki tej publikacji bywają złośliwe i nie zakłamują obrazu dawnych wieków – wręcz przeciwnie, momentami eksponują brutalność władców („Panie ten tu jadł mięso w poście” „Wybić mu przednie zęby”). Portrety królów, nie wahających się podejmować niehumanitarne decyzje łagodzi postać sympatycznej myszy (która z uporem maniaka kosztuje królewskie insygnia w kształcie jabłka). Ten komiks jest wyjątkowo estetycznie zilustrowany, ma walor edukacyjny, a dodatkowo trafia w poczucie humoru małych czytelników. Królewskie życie królów może okazać się niezastąpioną pomocą naukową dla wielu uczniów!

TYTUŁ: Królewskie życie królów
AUTOR: Małgorzata Strękowska-Zaremba, Joanna Zagner-Kołat
ILUSTRATOR: Joanna Zagner-Kołat
WYDAWNICTWO: Literatura
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 80


Lustrzane inspiracje

Warto zainspirować się konkursem Gra o tron rokrocznie organizowanym przez wójta gminy Jaworze. W toku konkursu skierowanego do nastolatków wyłaniany jest przez urząd nowy władca, który na jeden dzień „zastępuje” lokalnego włodarza w jego obowiązkach i poznaje pracę urzędników. Przeniesienie tej rywalizacji na biblioteczny grunt może dać ciekawe efekty!

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec