spot_img

2 poradnikowe tytuły dla rodziców

Wśród ogromnej ilości poradników i książek skierowanych dla rodziców na rynku wydawniczym znalazły się dwa bardzo istotne tytuły – Dwa domy, jedno dzieciństwo oraz Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka. Jakie problemy można rozwiązać za ich pomocą?

Rozwiązanie, którego nikt nie chce – Dwa domy, jedno dzieciństwo

Już po samym tytule, łatwo się domyślić, że książka Roberta E. Emery’ego dotyczy sytuacji rozwodu/rozstania rodziców dziecka. Autor przez ponad trzysta stron opisuje rozmaite problemy wychowawcze, relacje i napięcia, wynikające z tych trudnych życiowych okoliczności. Są w tej książce informacje dotyczące naprzemiennej opieki nad dziećmi w różnym wieku, sposoby opanowania konfliktu, praktyczne porady dotyczące ustalania grafiku oraz metod wychowawczych.

2 poradnikowe tytuły dla rodziców

Wielką zaletą tej książki jest bezpośredniość – Robert E. Emery, zawodowy mediator tudzież psycholog stara się zwracać do czytelnika, jak do pacjenta uczestniczącego w terapii. Niemal całkowicie rezygnuje z przytaczania naukowych badań i intertekstualnych odsyłań bibliograficznych – podejmuje za to próby przemówienia do rodziców i ich wrażliwości. Często odwraca perspektywę i chce ukazać emocje dziecka w konkretnej sytuacji. Wystrzega się wygłaszania jednoznacznych sądów i wie, że nie ma łatwych rozwiązań, niemniej jednak nieustannie stara się przewidzieć trudne sytuacje i zaproponować różne opcje pokonania ich. Bez wątpienia ta książka jest odpowiedzią na rzeczywiste problemy rodzin, zmagających się z traumą rozwodu.

TYTUŁ: Dwa domy, jedno dzieciństwo
AUTOR: Robert E. Emery
TŁUMACZ: Krzysztof Puławski
WYDAWNICTWO: Media Rodzina
ROK WYDANIA: 2018
LICZBA STRON: 336


Zrozumieć nastolatka – Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka

Na wstępie zaznaczę, że Sarah-Jayne Blakemore, profesor neurologii kognitywistycznej University College w Londynie za książkę, którą chcę zarekomendować otrzymała Nagrodę Towarzystwa Królewskiego w Londynie dla najlepszej książki naukowej 2018 roku! To wyróżnienie zdaje się stawiać książkę Blakemore w szeregu publikacji poważnych, specjalistycznych i wymagających lekturowego skupienia. Wiedząc o tym i przystępując do czytania Wynaleźć siebie, zupełnie nie spodziewałam się, że ta książka jest tytułem, z którym każdy rodzic młodego człowieka powinien się zaprzyjaźnić…

Sarah-Jayne Blakemore, choć jest naukowcem, ma zdolność posługiwania się takim językiem, który trafia do mas: Wynaleźć siebie zwyczajnie dobrze się czyta – autorka często sięga do swoich doświadczeń, studiów i wrażeń/przeżyć (pisze między innymi o doświadczeniu trzymania w dłoniach [!] ludzkiego mózgu), dzieląc się swoją drogą naukową. Blakemore przeplata anegdoty ze swojego życia z analizami wyników badań neurokognitywistycznych – te na ogół zaskakują czytelnika i pozwalają inaczej spojrzeć na reakcje nastolatków. Niekontrolowane wybuchy gniewu, skrajne emocje, skłonność do nadużywania alkoholu – nauka ma na to wszystko odpowiedź. Znajdziecie w tej książce bardzo pomocne materiały dotyczące poczucia własnej wartości młodzieży, wpływu rówieśników, rodziców, emocji nastolatków oraz procesu uczenia się. Jeżeli pracujecie z młodymi ludźmi, to koniecznie przeczytajcie Wynaleźć siebie – dzięki tej książce będzie wam po prostu łatwiej trafić do tej grupy wiekowej.

TYTUŁ: Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka
AUTOR: Sarah-Jayne Blakemore
TŁUMACZ: Jowita Maksymowicz-Hamann
WYDAWNICTWO: Mamania
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 268


Lustrzane inspiracje

Warto wykorzystać książkę Wynaleźć siebie jako pretekst do rozmowy z młodzieżą. Przedstawcie zaproszonym do biblioteki nastolatkom fragmenty z badań opisywanych przez Sarah-Jayne Blakemore i poproście ich o skomentowanie analiz badaczki. Zachęćcie młodych ludzi, aby słuchając notowali najważniejsze informacje – zaproponujcie im technikę graphic recording.

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Aleksandra Sobańska