spot_img

Wawel, baranki i (nie)całkiem straszny smok

Jak w ciekawy sposób przedstawić przedszkolakom polskie legendy? Smok wawelski to kolejna książka kamishibai, która poprzez kontakt z obrazem i dźwiękiem zachęca najmłodszych do aktywnego słuchania.

Ulubiony polski smok

Kto z was nie zna jednej z najważniejszych polskich legend o smoku, zamieszkującym krakowskie włości? Jej korzenie sięgają, o dziwo, średniowiecznych zapisów Wincentego Kadłubka. Uwielbiana przez kronikarzy i współczesnych autorów jest również jedną z ulubionych dziecięcych legend – wszak opowiada przecież o bohaterskim czynie zwyczajnego chłopca, okrutnym potworze i pięknej księżniczce. Czy w książce kamishibai autorstwa Magdaleny Zarębskiej zilustrowanej przez Elżbietę Gaudasińską jest podobnie?

Czy jest strasznie?

Sama legenda w ujęciu tych autorek dość poczciwa – na wieloformatowych kartach nie dochodzi do rozlewu krwi (wszak smok rycerzy nie musi zabijać, bo ci objedzeni po uczcie w krakowskim grodzie czmychają już po pierwszym warknięciu bestii), choć nie obywa się bez wybuchu. Sam smok, namalowany przez Gaudasińską jest całkiem przyjazny: mały, zielony i sympatyczny – nie wyobrażam sobie, żeby przedszkolak słuchający tej legendy mógł się go przestraszyć.

Smok Wawelski

Szata graficzna

Być może dlatego ów smok jest przyjazny, że na wszystkich kartach dominują raczej ciepłe barwy. Zamieszczono na nich sporo nawiązań do ludowego folkloru i historii Polski w minionych wiekach. Ilustratorka namalowała krakowski gród właśnie tak jak sobie go wyobrażam – faktycznie przypomina on zabudowania w rekonstrukcjach dawnych osad, które znajdziecie w podręcznikach do historii. Język legendy jest baśniowy i poetycki („ostre zębiska”, „kłęby dymu” – warto zwrócić uwagę także na zawieszenie fabularnego napięcia między kartami („żyli w spokoju i dobrobycie. Aż do dnia, w którym w grocie, znajdującej się u podnóża góry Wawel, zamieszkał…”). Dzieciom tej legendy w wersji Zarębskiej będzie się zwyczajnie bardzo dobrze słuchać.

Lustrzane inspiracje

Co dodatkowe aktywności zaproponować dzieciom po wykonaniu przedstawienia? Z pewnością sprawdzą się zabawy z chustą (Kogo porwał smok?), sprawności ruchowe (ucieczka przed bestią) oraz plastyczne (wykonywanie owieczek z wełny). Pomyślcie również o przygotowaniu smoczej piniaty.


TYTUŁ: Smok wawelski
AUTOR: Magdalena Zarębska
ILUSTRATOR: Elżbieta Gaudasińska
WYDAWNICTWO: Tibum
LICZBA STRON: 34
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska