spot_img

Wally – wyszukiwanki sprzed lat

Pamiętacie z czasów dzieciństwa lub młodości modne w latach 90-tych segregatory z czasopismami „Wally zwiedza świat” i „Wally poznaje historię świata”? Dla dorosłych fanów Wally’ego i małych miłośników wyszukiwanek mam dziś coś specjalnego.

Na problemy z koncentracją uwagi

Bez względu na to czy należycie do grupy bibliotekarzy, promującej wśród dzieci książkowe wyszukiwanki czy wolicie raczej tradycyjne fabularne opowieści, z pewnością zdajecie sobie sprawę, że jest grupa dzieci, która zwyczajnie nie lubi czytać, nie potrafi z uwagą słuchać i nie za dobrze sobie radzi z koncentracją uwagi nad tekstem. Takim małym odbiorcom (niezależnie od wieku) warto polecić serię z Wally’m w roli głównej. To wielkoformatowe wyszukiwanki, które nie sprowadzają się jedynie do odnalezienia sympatycznego okularnika w bluzie w biało-czerwone paski, ale zachęcają dzieci do intensywnego, długotrwałego skupienia na przedstawianym obrazku.

Wally – wyszukiwanki sprzed lat

Edukacyjna podróż

Dotychczas w serii ukazały się dwa tytuły Gdzie jest Wally? oraz Gdzie jest Wally teraz?. Oprócz odnalezienia sympatycznego okularnika (co w pierwszej książce jest stosunkowo łatwe, w drugiej nieco trudniejsze), autor zostawia na początku wyszukiwanek inne, tajemnicze zadania. Oto przykład jednego z nich:

Poszukajcie mojego klucza, psiej kości (w tej scenie jest to kość najbliżej ogona Szczeka), aparatu Wendy, zwoju Czarodzieja Białobrodego i Lornetki Olfa.

Dodatkowo na końcu obu książek znajduje się wielka lista kontrolna z dodatkowymi przedmiotami do odnalezienia. Warto zwrócić uwagę na walor edukacyjny Gdzie jest Wally Teraz?: poszukiwania głównego bohatera wiążą się z podróżami po różnych miejscach i epokach, a ukryte rekwizyty są również dla nich charakterystyczne. Aby prawidłowo wykonać zadanie, dziecko musi wiedzieć – lub poszukać informacji – o tym, czym jest m.in. sarkofag, minstrel czy gladiator. Przyznam szczerze, że nie rozwiązałam wszystkich zagadek Wally’ego (to praca naprawdę czasochłonna), więc z wielką przyjemnością będę do nich wracać w przyszłości, bo seria Handforda sprawia odbiorcy po prostu dużo frajdy!

Lustrzane inspiracje

Książki z tej pasiastej serii doskonale nadają się do zorganizowania bibliotecznych mistrzostw o tytuł najbardziej spostrzegawczego czytelnika. Warto wspomnieć także o tym, że główny bohater jest bez wątpienia miłośnikiem książek – w podróż ze sobą zabiera kilka obszernych tomów. Sprawdźcie sami, jakie inne literackie nawiązania można znaleźć w tych wyszukiwankach.

Wally – wyszukiwanki sprzed lat


TYTUŁ: Gdzie jest Wally? / Gdzie jest Wally Teraz?
AUTOR: Martin Handford
TŁUMACZ: Zofia Raczek
WYDAWNICTWO: Mamania
LICZBA STRON: 32/40
ROK WYDANIA: 2018/2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec