spot_img

Walcząc z nienawiścią – książka do walki z hejtem

Rok, w którym nauczyłam się kłamać jest wstrząsającą opowieścią dla młodzieży – doskonałym studium psychologicznym, pokazującym jak niechęć przeradza się w nienawiść. Koniecznie wykorzystajcie tę książkę do walki z hejtem!

„[…] ktoś nosi w sobie węża. I ten wąż się przebudził”

Trwa II Wojna Światowa. W pewnej pensylwańskiej wsi pozornie wszyscy są bezpieczni. Życie małomiasteczkowej społeczności z dala od działań wojennych zdaje się toczyć swoim tempem – wszystko jednak zmienia się na skutek złej decyzji, która powoduje lawinę trudnych do przewidzenia konsekwencji. Nastoletnia Annabelle zostaje postawiona pod ścianą przez nowoprzybyłą do miejscowości rówieśniczkę. Betty chce wyłudzić od dziewczynki pieniądze i przedmioty, grożąc jej. Jak zareaguje główna bohaterka i jaki wpływ jej decyzje będą miały na życie wielu ludzi?

„to się działo stopniowo, nie tak wszystko od razu, i naprawdę nie wiedziałam, jak mam postępować”

Na początku lektury, kiedy zorientowałam się, w jakim okresie historycznym powieść jest osadzona, byłam pewna, że wydarzenia fabularne będą ściśle związane z rzeczywistością wojenną. Szybko się okazało, że choć autorka nie buduje świata fabularnego na motywach związanych z II Wojną Światową, to Rok, w którym nauczyłam się kłamać jest doskonałym studium mechanizmów nienawiści i społecznego napiętnowania.

Przesłanie książki Lauren Wolk jest przerażające: jedna młoda osoba może nosić w sobie ogromne pokłady frustracji, które uruchamiają przemoc całej grupy ludzi. Strach, okrucieństwo, sprzeciw – treści tej niesamowicie ważnej książki nie należą do najłatwiejszych i są wyjątkowo bolesne. Czy autorka uczy podejmowania właściwych wyborów? Nie. Pokazuje za to sytuacje, gdy zastraszony nastolatek staje przed murem i zupełnie nie wie, jak sobie z nim poradzić.

Lustrzane inspiracje

Rok, w którym nauczyłam się kłamać to propozycja idealna dla dyskusyjnych klubów książki – tych skierowanych do młodzieży oraz do dorosłych. Zachęcam do wykorzystania tytułu Lauren Wolk przy okazji lekcji bibliotecznej poświęconej nienawiści i hejtowi. Szczegółowe informacje, jak przeciwdziałać pogardzie w Internecie możecie znaleźć na stronie najnowszej kampanii Fundacji Orange #jestnaswiecej. Oprócz wartościowych grafik zamieszczono tam także materiały edukacyjne oraz kurs dla dorosłych opiekunów.

Dzień Bezpiecznego Internetu – działajmy razem w bibliotece!

 


TYTUŁ: Rok, w którym nauczyłam się kłamać
AUTOR: Lauren Wolk
TŁUMACZ: Sebastian Musielak
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 264
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec