spot_img

Moda, ubrania i inne kłopoty

Motywem przewodnim Marzeń w białe groszki – obyczajowej powieści dla nastolatek – są ubrania. Vintage, haute couture, casualowe… Niech moda zagości w waszych bibliotekach!

Z drugiej ręki

Andrea jest typową trzynastolatką: chce dobrze wyglądać i być lubianą. Dopóki w szkole obowiązują mundurki, dziewczyna osłonięta uniformem czuje się bezpieczna. Gdy nakaz noszenia jednakowego kompletu zostaje zniesiony, Andy uświadamia sobie, że wkrótce będzie musiała przychodzić do szkoły we własnych ubraniach. Poszczególne elementy jej garderoby nie są najlepszej jakości – mama nastolatki prowadzi sklepik z odzieżą używaną i nie zdaje sobie sprawy, że Andy odbiera noszenie ubrań z drugiej ręki jako upokarzające. Jak podejście do mody wpłynie na relacje córki i matki?

Bliskie nastolatkom

W tej powieści, jak łatwo się domyślić, chodzi przede wszystkim o nastoletnie kompleksy i konieczność zaakceptowania siebie. Wyrażanie osobowości przez ubiór, nacisk ze strony grupy rówieśniczej, próba zrozumienia swoich bliskich – to sprawy codzienne, dotykające młodzieży. Remington sygnalizuje w Marzeniach w białe groszki również wątki poważniejsze takie jak walka z depresją, postawa wobec osób niepełnosprawnych czy żałoba. To wszystko ubrane w modową otoczkę tworzy bardzo zgrabną całość, która spodoba się nastoletnim dziewczętom.

Lustrzane inspiracje

Moda jest oczywistą inspiracją nasuwającą się po lekturze tej historii. Warto poświęcić lekcję biblioteczną na pokazanie nastolatkom, jak w ciągu ostatniego stulecia ewoluowały fasony i stylizacje. Młodzieżowy pokaz mody, warsztaty krawiectwa oraz kiermasz w ramach, którego uczestniczki będą mogły wymieniać się ubraniami – oto trzy pomysły, jak można wprowadzić w biblioteczne progi nieco modowych trendów.

Odważny pokaz mody w bibliotece


TYTUŁ: Marzenia w białe groszki
AUTOR: Lauren Remington
TŁUMACZ: Agnieszka Walulik
WYDAWNICTWO: Wilga
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 320

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska