spot_img

Lotna Czytelnia rusza na Planty

W Krakowie rusza siódmy sezon działalności Lotnej Czytelni. Od 12 czerwca, w każdą środę krakowianie będą mogli spotkać na Plantach charakterystyczny, wypełniony książkami, biały rower cargo.

Lotna Czytelnia

Zasady akcji są proste i niezmienne: nie potrzeba karty bibliotecznej, nie ma terminu zwrotu… wystarczy wziąć książkę z Lotnej Czytelni i czytać, po przeczytaniu oddać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) lub do roweru (jeśli akurat nas spotkasz).

Do tej pory rower Lotnej Czytelni wyruszał z przed Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie ponad 200 razy, za każdym razem wioząc ok. 90 książek, z których zazwyczaj połowa zostawała wypożyczona.

W 2013 roku zaczynano od 3 wyjazdów, w ubiegłym roku było to już 41.

Lotna Czytelnia – mobilna biblioteka dla Krakowian [wywiad]

50 000 książek

Książki z Lotnej czytelni systematycznie wracają do Biblioteki, a zachęceni akcją czytelnicy przekazują nam wciąż kolejne. Przez pięć lat działalności zebraliśmy ok. 50 000 książek, które po wstępnej selekcji trafiają do roweru. Dzięki temu nasz projekt może się rozwijać.

By urozmaicić czytelnikom naszą ofertę i każdy mógł znaleźć coś dla siebie, kolejne wyjazdy Lotnej Czytelni są poświęcone różnej literaturze, i tak jeździ: Lotna Czytelnia z dreszczykiem, Lotna czytelnia z biografią, Lotna Czytelnia z romansem, Lotna Czytelnia z komiksem, Fantastyczna Lotna Czytelnia, Lotna Czytelnia w podróży, Lotna Czytelnia dzieciom, Lotna Czytelnia z poezją. Wrzesień szczególnie dedykujemy uczniom i dla nich jeździ Lotna Czytelnia z lekturą.

Lotna Czytelnia rusza na Planty

Wśród naszych stałych czytelników są zarówno pracownicy korporacji, rodzice i dziadkowie z dziećmi, młodzież, jak i osoby bezdomne, dla których Planty są domem, bo Lotna Czytelnia to prawdziwa biblioteka łącząca ludzi o różnym statusie społecznym i finansowym.

Kraków, Lublin i Poznań – te miasta łączy rowerowa przygoda do literatury

Źródło zdjęć: mat.pras.