spot_img

Kraków, Lublin i Poznań – te miasta łączy rowerowa przygoda do literatury

Działania literackie mogą przybrać różnorodną formę. Zaskakująco i odjazdowo – tak można określić rowerowe biblioteki. Trend, który od wielu lat jest popularny za granicami wkroczył na stałe do Polski. O literaturze na rowerze, mobilnej bibliotece i zamku z książek rozmawiałam z organizatorami akcji w Krakowie, Lublinie i Poznaniu.

 Na dobry początek polecam galerie 8 rowerowych bibliotek z całego świata oraz rowerową wypożyczalnię. W Polsce mobilne biblioteki kursują już w Krakowie, Poznaniu i Lublinie.

Biblioteka na rowerze – Zamek z książek

W Poznaniu do parków, przed teatry i na place zabaw dojeżdża „Biblioteka na rowerze”. Rower stylizowany na rikszę dostarcza dobrą literaturę dla maluchów oraz ich opiekunów. W rolę przewodnika po świecie książek wciela się bibliotekarz, który czyta, doradza, podpowiada lektury i proponuje różne zabawy.

Biblioteka na rowerze spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem poznaniaków: pytają, co polecamy, oglądają książki wraz z dziećmi. Dzieci chętnie biorą udział w organizowanych przez nas warsztatach i czytaniu książek. Staramy się czytanie książek przeplatać z rysowaniem i zabawami w ruchu – mówi Joanna Przygońska, koordynatorka Biblioteki na rowerze z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Zamek z książek

Projekt realizowany jest od czerwca tego roku przez Centrum Kultury ZAMEK w ramach całorocznego programu „Zamek z książek” skupionego wokół wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Zamek z książek będzie wyjeżdżał w trasę po poznańskich uliczkach do września, czyli przez całe wakacje.

Podczas warsztatów dzieci wykazują się dużą inwencją twórczą . Przy fontannie pojawiła się bardzo uzdolniona dziewczynka, która idealnie odwzorowała prosiaczka Bolusia. Dołączyli do nas także dwaj bracia, którzy skonstruowali łodzie podwodne. W przedszkolu podczas czytania historii Bolusia i jego braciszka wszyscy wraz z współprowadzącą animatorką poddali się klimatowi opowieści i bardzo bali się o losy małego braciszka. Potem było z tego dużo śmiechu – tak swoje zawodowe przygody na rowerowej bibliotece wspomina Joanna Przygońska.

Lotna Czytelnia

Sprawdzony pomysł mobilnej biblioteki na rowerze pielęgnuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, która w trasę po krakowskich uliczkach wyjeżdża nieprzerwalnie od 2013 roku.

Przede wszystkim chodzi o promocję czytelnictwa. Jeżdżąc po Plantach trafiamy do tych osób, które zatrzymują się tam z różnych powodów. Wtedy bardzo ciepło przyjmują naszą propozycję poczytania dostarczonej książki podczas odpoczynku na ławce. Są tam też rodzice z dziećmi, więc możemy im przypomnieć, że ciekawym sposobem spędzania czasu z dzieckiem jest poczytanie mu – zaznacza Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Lotna Czytelnia_BMM

Więcej ciekawostek o Lotnej Czytelni przeczytacie w tę środę w wywiadzie z Jerzym Woźniakiewiczem Lotna Czytelnia – mobilna biblioteka dla Krakowian.

Biblio Bike – Społeczna Wypożyczalnia Cargo

Jeszcze inną formę promocji roweru Cargo jako środka transportu prezentuje Lublin. Na pomysł wypożyczenia jednośladu wpadła Miejska Biblioteka Publiczna współpracując z Porozumieniem Rowerowym – Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Rower od 30 czerwca 2016 roku można bezpłatnie wypożyczyć w Biblio – Filii nr 32 na ul. Szaserów w godzinach otwarcia biblioteki (sprawdź dostępność roweru transportowego w kalendarzu rezerwacji). Mieszkańcy wypożyczają rower dla rozrywki, w celu przeprowadzki, na piknik i nie tylko.

Biblio Bike

Udostępniony czytelnikom rower ma służyć jako „bagażówka” do przewozu większej ilości przedmiotów, bez konieczności korzystania z samochodów. Jednocześnie posiada walory rodzinnego pojazdu rekreacyjnego, gdyż skrzynia transportowa jest wyposażona w ławeczki oraz pasy punktowe, co pozwala na bezpieczną podróż z dziećmi. Dodatkowo nietypowy rower ma stanowić promocję biblioteki, a w przyszłości posłuży jako pojazd za pomocą którego chcemy przeprowadzać akcje zachęcające do czytania i popularyzujące książkę oraz bibliotekę wśród mieszkańców – to jedne z celów projektu Biblio Bike, które przedstawia Grzegorz Woźniak, kierownik Biblio, filii nr 32 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Więcej na temat Biblio Bike w czwartek w wywiadzie z Grzegorzem Woźniakiem, kierownikiem Biblio, filii nr 32 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Przeczytaj wywiad Ale jazda! Rowerowa wypożyczalnia w Lublinie

Gorąco polecam rowerowe biblioteki i dobrą lekturę na wakacje pod chmurką. Już jutro kolejna rowerowa odsłona w Lustrze Biblioteki – Barbara Maria Morawiec.

Źródło zdjęć: M.Kaczyński CK Zamek, BMM, cargo.lublinrowerem.pl