spot_img

Ale jazda! Rowerowa wypożyczalnia w Lublinie [wywiad]

Biblio Bike to projekt, który pozwala mieszkańcom Lublina wypożyczać… rower transportowy. Miejska Biblioteka Publiczna kolejny raz poszerza obszar swoich usług. W Biblio, multimedialnej filii nr 32 usługa dostępna jest od czerwca i to całkowicie bezpłatnie. Mieszkańcy wypożyczają rower dla rozrywki, w celu przeprowadzki, na piknik i nie tylko. O jeździe próbnej i założeniach projektu mówi Grzegorz Woźniak.

Biblio Bike

BMM: Dlaczego Biblioteka postawiła na wypożyczalnie roweru Cargo, a nie na formę mobilnej biblioteki wypożyczającej książki? Jakie są cele projektu?

GW: Projekt Biblio bike, jako wspólna inicjatywa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie oraz Porozumienia Rowerowego, miał kilka założeń. Po pierwsze chodziło o promowanie alternatywnych środków transporty – konkretnie transportu rowerowego w wersji cargo. Udostępniony czytelnikom rower ma służyć jako „bagażówka” do przewozu większej ilości przedmiotów, bez konieczności korzystania z samochodów. Jednocześnie posiada walory rodzinnego pojazdu rekreacyjnego, gdyż skrzynia transportowa jest wyposażona w ławeczki oraz pasy punktowe, co pozwala na bezpieczną podróż z dziećmi.

Dodatkowo nietypowy rower ma stanowić promocję biblioteki, a w przyszłości posłuży jako pojazd za pomocą którego chcemy przeprowadzać akcje zachęcające do czytania i popularyzujące książkę oraz bibliotekę wśród mieszkańców.

Biblio Bike

BMM: Czy pomysł rowerowej wypożyczalni przypadł do gustu mieszkańcom Lublina? Ile osób już skorzystało z nowej usługi bibliotecznej?

GW: Pomysł cieszy się sporym zainteresowaniem. Rower jest przez czytelników wykorzystywany zgodnie założeniami – czyli rekreacyjnie oraz w pewnym zakresie jako pojazd transportowy. W ciągu 2 tygodni rower został wypożyczony 4 razy oraz wielokrotnie prezentowany czytelnikom biblioteki (w ramach czegoś w rodzaju „jazdy próbnej”).

BMM: W jaki sposób można wypożyczyć rower Cargo?

GW: Rower jest udostępniany wszystkim czytelnikom i czytelniczkom MBP nieodpłatnie w ściśle wyznaczonym czasie, w BIBLIO przy ul. Szaserów. Proces wypożyczania wygląda następująco: Należy wypełnić na stronie www.cargo.lublinrowerem.pl formularz kontaktowy z rezerwacją, podać datę i czas wypożyczenia (nie może przekraczać 24 godz.) oraz opis trasy.

Po otrzymaniu maila zwrotnego z informacją o dokonaniu rezerwacji wystarczy zgłosić się do BIBLIO, gdzie po okazaniu dokumentu tożsamości oraz karty bibliotecznej i podpisaniu protokołu wypożyczenia, będzie można odebrać rower. Szczegółowe warunki wypożyczenia zostały sprecyzowane w regulaminie, który – wraz z protokołem – jest dostępny na stronie www.cargo.lublinrowerem.pl.

Biblio Bike

BMM: Jeśli projekt okaże się sukcesem czy do wypożyczalni trafią kolejne jednoślady? Kiedy to nastąpi?

GW: W chwili obecnej program działa „pilotażowo”. Chcemy sprawdzić jakie będzie zainteresowanie, jak pojazd sprawdzi się wśród czytelników. Jeśli okaże się, że rower stanowi ciekawą propozycję, to pojawienie się kolejnych pojazdów tego typu jest bardzo prawdopodobne, trudno jednak w tym momencie podać choćby przybliżoną datę, kiedy mogłoby to nastąpić.

Rower od 30 czerwca 2016 roku można bezpłatnie wypożyczyć w Biblio – Filii nr 32 na ul. Szaserów w godzinach otwarcia biblioteki. Sprawdź dostępność roweru transportowego w kalendarzu rezerwacji.

Zobacz inne projekty rowerowych bibliotek w Lustrze Biblioteki 🙂

Źródło zdjęć: cargo.lublinrowerem.pl