spot_img

Biblioterapeutyczne szufladki, czyli projekt Szafa

Szafa to autorski projekt Magdaleny Michalak, który oparty jest na biblioterapautycznej koncepcji. Oswajanie się z własnymi emocjami, uczenie się świadomego panowania nad swoim ciałem, budowanie więzi z rodzicem – Szafa zaprasza dzieci i rodziców w podróż w głąb siebie.

Geneza projektu

Magdalena Michalak, autorka bloga mowosfera.pl stworzyła projekt zatytułowany Szafa. W jego skład wchodzą: książka, audiobook oraz tytułowa tekturowa… szafa. Czym właściwie jest szafa? Pomysłem na wyciszenie, przestrzenią do refleksji, inspiracją do rozmowy… Autorka we wstępie książki pisze o genezie projektu szafowego, przypominając sobie jeden z wieczorów, gdy jej córka nie mogła zasnąć:

Spojrzałam na ścianę przed nami i wyobraziłam sobie tytułową bohaterkę [..]. Zabrałam ją [córkę – A.S] w podróż do wnętrza Szafy. Posługując się metaforą szuflad, pomagałam jej uporządkować myśli, uczucia, wrażenia oraz wspomnienia zgromadzone w trakcie całego dnia.

Biblioterapeutyczne szufladki, czyli projekt Szafa

Forma opowiadania

Szafa jest książką, która wymaga czytania przez dorosłego opiekuna (można ją ewentualnie odtworzyć za pomocą urządzeń cyfrowych w wersji audiobooka). Historia, którą opowiada narratorka książeczki jest jednocześnie interaktywna i wyciszająca. Osoba, czytająca opowiadanie nieustannie zwraca się bezpośrednio do małego słuchacza (np. „Za chwilę zabiorę Cię w podróż. Jeśli chcesz, możesz mieć otwarte oczy”), kładzie nacisk na jego uczucia i pozwala mu się wyciszyć w swoim indywidualnym tempie.

Wnętrze szafy

Fantastyczne w tym projekcie jest to, że procesowi czytania biblioterapeutycznej opowieści towarzyszyć może otwieranie poszczególnych szuflad. Michalak opracowała swoją koncepcję w taki sposób, by dziecko nie pozostawało biernym odbiorcą, ale aktywnym słuchaczem. Techniki relaksacyjne przeniesione przez autorkę do przestrzeni tekstu są naprawdę skuteczne i sprawiają, że również dorosły uczestniczący w procesie lektury stopniowo się wycisza.

Lustrzane inspiracje

Ta książka to gotowy biblioterapeutyczny materiał. Tekst opowiadania pozwala na naturalne ćwiczenie opanowania emocji i wyłączania bodźców – a przedmiot, jakim jest kartonowa szafa pozwala na nawiązywanie interakcję z dziećmi. Projekt Michalak z pewnością dostarczy wielu inspiracji – warto w oparciu o niego przeprowadzić zajęcia dotyczące samodzielnego wyciszania nadmiaru emocji. Pomyślcie także o przygotowaniu z dziećmi podczas zajęć biblioterapeutycznych własnych półeczek-szafek na uczucia!


TYTUŁ: Szafa
AUTOR: Magdalena Michalak
ILUSTRATOR: Aleksandra Ćmachowska
WYDAWNICTWO: Mowosfera
ROK WYDANIA: 2018
LICZBA STRON: 36

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska