spot_img

Futurologia, czyli roboty przyszłości

Od zdobyczy technologicznych nie da się uciec – o tym, że mogą być one równie szkodliwe co przydatne boleśnie przekonała się trójka bohaterów Awarii. Czy Joanna Wachowiak, autorka tej powieści, postawiła sobie za cel straszenie technologią?

Świat zdalnie sterowany

„Musiałam wrzucić post na bloga […]”, „Maciek stara się niepostrzeżenie zerkać na ekran trzymanej pod stołem komórki…”, „Byłbyś wyspany, gdybyś przez pół nocy nie wysyłał esemesów i nie korzystał z Facebooka…” – Awaria jest po brzegi wypełniona cytatami ukazującymi współczesny świat nastolatków. Trójka rodzeństwa – Anita, Tymek, Maciek – to bez wątpienia dzieci swojej epoki. Nasiąknięci postępującą cyfryzacją nie wyobrażają sobie życia bez technologii – w ich domu automatyczne sterowanie ma prawie każdy przedmiot, a robot o imieniu Pina zarządzający budynkiem jest niemal członkiem rodziny…  Co się stanie, gdy nastąpi tytułowa komplikacja?

Futurologia, czyli roboty przyszłości

Przerażająca rzeczywistość

Awaria jest powieścią doskonałą dla młodzieży. Jej autorka nie straszy technologią, moralizując na temat szkodliwości popularnych „internetów”, tabletów i innych nowoczesnych zdobyczy – buduje natomiast straszną narrację rodem z horroru. Gdy gasną światła, rozbrzmiewa złowieszczy głos Terminatora, a robot nuci złowróżbne-niby dziecięce piosenki „Klasnął w dłonie: raz, dwa, trzy. I wypłoszył kurki trzy!”, robi się naprawdę groźnie… Tekst Joanny Wachowiak jest momentami zabawny, chwilami straszny, ale także mocno zastanawiający – bo chyba każdy trzeźwo myślący nastolatek poczuje zgrzyt, gdy będzie czytał o tym, że aby wsłuchać się w odgłosy natury, trzeba włączyć… robota.

Książka „40 minut spóźnienia” oddana po 100 latach

Lustrzane inspiracje

Awarię można śmiało wykorzystać do rozmów z młodzieżą i dziećmi o postępującej cyfryzacji, uzależnieniach i zdobyczach technologii. Polecam także organizację w bibliotece rozmaitych zajęć związanych z kodowaniem czy robotami. Zwracam Waszą uwagę szczególnie na lego robotykę, ponieważ łączy ona ze sobą rozwijanie wyobraźni przestrzennej, podstawy nauk inżynieryjnych oraz twórcze myślenie!

Kultura Na Widoku – powieś plakat w bibliotece i działaj!

Futurologia, czyli roboty przyszłości


TYTUŁ: Awaria
AUTOR: Joanna Wachowiak
ILUSTRATOR: Marta Krzywicka
WYDAWNICTWO: Literatura
LICZBA STRON: 128
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec