spot_img

Biblioteki a wyzwania XXI wieku

W ramach Warszawskich Targów Książki odbyła się konferencja „Biblioteki a wyzwania XXI wieku – EduAkcja dla bibliotek” podczas której zaprezentowano nowy portal bibliotek publicznych m.st. Warszawy, wykład o wielokulturowości w bibliotekach oraz referat o tym, co zachęca mieszkańców stolicy do czytania.

EduAkcja dla bibliotek

23 maja Warszawski Program Edukacji zorganizował na jubileuszowej 10. edycji Warszawskich Targów Książki konferencję poświęconą sytuacji i roli bibliotek w świetle wyzwań XXI wieku. Spotkali się na niej bibliotekarze, nauczyciele bibliotekarze oraz miłośnicy literatury.

Na początku przedstawiono nowy portal bibliotekiwarszawy.pl, który integruje biblioteki publiczne dzielnic Warszawy pod wspólną identyfikacją wizualną. Jego funkcjonalności pokrótce zaprezentował Leszek Napiontek, naczelnik Wydziału Dziedzictwa i Współpracy Zagranicznej z Biura Kultury. Prelegent nakreślił również dalsze etapy rozwoju warszawskich bibliotek, w tym zapowiedział wspólną kartę dzięki której warszawiacy będą mogli korzystać ze wszystkich bibliotek w mieście, długofalowy program szkoleń dla bibliotekarzy oraz kampanię promującą warszawskie książnice.

Biblioteki a wyzwania XXI wieku

Dr Roman Chymkowski, antropolog i socjolog kultury, podczas wykładu „Co warszawiaków zachęca do czytania” omówił nawyki czytelnicze mieszkańców stolicy w kontekście ogólnopolskich badań stanu czytelnictwa przygotowywanych przez Bibliotekę Narodową.

Biblioteki a wyzwania XXI wieku

38% Polaków czyta książki – stan czytelnictwa w Polsce w 2017 roku

Dominika Cieślikowska, psycholożka, skupiła się na prezentacji wielokulturowości w bibliotekach zwracając uwagę na najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem (m.in. obserwacja i badanie potrzeb użytkowników) oraz podała cztery filary wielokulturowej biblioteki (włączanie, widoczność, wzmacnianie, współpraca).

Dopełnieniem całości była praca w grupach. Bibliotekarze pracujący w stołecznych placówkach dzielnicowych i szkolnych dyskutowali o tym, jak pozyskać fundusze, o systemie szkoleń oraz o roli bibliotek szkolnych w kształtowaniu nawyku czytania.