spot_img

Kwietniowe wydarzenia biblioteczne

W tym miesiącu dla bibliotekarzy będą ważne trzy święta czytelnicze, w tym m.in. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Nie zabraknie też zaproszeń na konferencje oraz festiwal literacki połączony z targami książki.

Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia to urodziny Hansa Christiana Andersena, co oznacza że obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Tradycyjnie do wszystkich dzieci z całego świata wysyłany jest specjalny list. Autorem plakatu z hasłem “Książki pomagają nam zwolnić!” oraz listu jest Kęstutis Kasparavičius. Przesłanie można przeczytać pod tym linkiem.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. Jego celem jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego oraz prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju. Święto obchodzone jest 18 kwietnia.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To szczególnie wydarzenie w każdej bibliotece. Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Doroczne święto przypadające na 23 kwietnia ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Targi Książki w Białymstoku

Targi Książki są nieodłącznym elementem festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur”. Mieszkańcy Białegostoku oraz wszyscy zainteresowani książką będą mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich, warsztatach literackich, konkursach oraz kupić ulubione tytuły z rabatem. W wydarzenie włączyła się także Książnica Podlaska, która zaprasza na bezpłatne warsztaty „Białystok niepodległy od 100 lat” owiane legendą powstania Białegostoku prowadzone przez pracownikow Działu Instrukcyjno-Metodycznego.

Spotkania autorskie i festiwale

Konferencje dla bibliotekarzy

Miesiąc rozpoczyna XV Ogólnopolskie Forum Wojskowych Bibliotek i Ośrodków Informacji Naukowej. Celem tej konferencji jest doskonalenie kwalifikacji zawodowych pracowników w dziedzinie bibliotekarstwa i informacji naukowej, a tym samym podnoszenie jakości oferowanych usług informacyjnych. W programie podjęte zostaną tematy takie jak: rola bibliotekarza w bibliotece fachowej, wizerunek bibliotekarza, stres w pracy bibliotekarza, formy oddziaływania na odbiorcę i inne.

Z okazji jubileuszu 70-lecia Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej bibliotekarze przygotowali konferencję „70 lat drukiem i bitami spisane”. W trakcie wydarzenia przedstawione zostaną referaty dotyczące m.in. rozwoju wirtualnej przestrzeni naukowej w Ukrainie, bezpieczeństwa usług bibliotecznych, współpracy bibliotek ze środowiskiem zewnętrznym.

25 kwietnia w Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu będzie miało miejsce seminarium #biblioteka – wokół książki. Poświecone ono jest zaletom czytania, recenzji książek oraz metodom promocji czytelnictwa.

Szczegóły wydarzeń są dostępne w Kalendarium Lustra Biblioteki

Źródło zdjęć: pixabay.com – rawpixel