Biblioteka Narodowa po raz trzeci przyznała Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego. Z tej okazji rozpoczęła się kampania „Licz się ze słowami”. Kampania ma na celu promowanie twórczości Marka Nowakowskiego, a jednocześnie zwrócenie uwagi na znaczenie używanych na co dzień słów.
Mistrz krótkiej formy
Marek Nowakowski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy powojennych, zasłynął przede wszystkim jako mistrz krótkiej formy. W swoich opowiadaniach sportretował życie mieszkańców stolicy – w sposób pełen szacunku i wrażliwości wobec słowa, a także spotykanych podczas wędrówek po mieście ludzi, którzy inspirowali go do pisania. Autorzy kampanii będą zachęcać warszawiaków do zapoznania się z twórczością Marka Nowakowskiego oraz autorów opowiadań uhonorowanych w kolejnych edycjach nagrody jego imienia: Wojciecha Chmielewskiego, Pawła Sołtysa i Rafała Wojasińskiego.
Kampania „Licz się ze słowami”
W programie kampanii zaplanowano między innymi konkurs na opowiadanie inspirowane cytatem z Księcia Nocy (jednego z najpopularniejszych opowiadań Marka Nowakowskiego), miejskie spacery z przewodnikiem śladami pisarza oraz czytanie jego utworów w wybranych warszawskich kawiarniach. Krótkie fragmenty tekstów Marka Nowakowskiego pojawią się w całej Warszawie, niekiedy w zupełnie zaskakujących lokalizacjach.
– Chcemy nie tylko uhonorować Marka Nowakowskiego, ale również pokazać, że opowiadanie to forma świetnie sprawdzająca się w czasach, w których żyjemy. To jednocześnie forma, która jak żadna inna wymaga językowej precyzji i namysłu nad używanymi słowami – powiedział Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Kampania jest skierowana do wszystkich uczestników kulturalnego życia stolicy – zarówno świetnie znających Marka Nowakowskiego, jak i tych, którzy dopiero chcą zapoznać się z twórczością pisarza. Wiele z organizowanych wydarzeń zaciekawi także miłośników Warszawy, zainteresowanych historią miasta i mniej znanymi, a ciekawymi miejscami. Kampania ma charakter lokalny i potrwa do 29 czerwca.