spot_img

Przyznano Nagrodę Literacką imienia Marka Nowakowskiego

Dziś w Pałacu Rzeczypospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej, odbyła się uroczystość ogłoszenia tegorocznego laureata Nagrody Literackiej imienia Marka Nowakowskiego. Wręczono ją Rafałowi Wojasińskiemu, autorowi zbioru opowiadań Olanda.

O Nagrodzie

Biblioteka Narodowa ustanowiła Nagrodę imienia Marka Nowakowskiego w roku 2017, trzy lata po śmierci pisarza. Wybitny prozaik, pełen szacunku dla słowa, obdarzony nadzwyczajnym słuchem językowym mistrz opowiadania, publicysta o wielkiej społecznej wrażliwości, miłośnik kotów i warszawskich ulic, znawca ludzi zamieszkujących zakamarki stolicy – stał się patronem wyróżnienia dla autorów opowiadań, szczególnie o tematyce warszawskiej. Mottem Nagrody są słowa Nowakowskiego „Nie jesteśmy znikąd”. Szczegółowe informacje i poprzednie edycje

Laureat 2019

Tegorocznym laureatem Nagrody został Rafał Wojasiński, prozaik, dramatopisarz, szef działu prozy w kwartalniku literackim „Wyspa”. Przyznana nagroda wyróżniła jego opowiadania Olanda.

– Za maestrię w opanowaniu rozmaitych odmian nowelistyki, świetne operowanie językiem, a wreszcie konsekwencję, z jaką od wielu już lat portretuje współczesnych biednych ludzi, skrzywdzonych i poniżonych, czyniąc to w sposób subtelny i pogłębiony – brzmi uzasadnienie werdyktu jury w składzie: Maciej Urbanowski (przewodniczący), Włodzimierz Bolecki, Wojciech Chmielewski, Janusz Drzewucki, Irena Makarewicz, Krzysztof Masłoń i Mateusz Matyszkowicz.

Przyznano Nagrodę Literacką imienia Marka Nowakowskiego

Laureat, dziękując za przyznaną nagrodę, powiedział: – Lista osób, którym należy się moja wdzięczność, jest bardzo długa, od najbliższych po wielu, wielu ludzi, których spotkałem. Część z nich jest dziś tutaj. Tak jak Marek Nowakowski. Jego obecność jest tu szczególnie mocna. Bez tej obecności wielu nie miałoby potrzeby niezależności wewnętrznej i wolności, w której istnienie tak trudno uwierzyć, tak jak i trudno uwierzyć w to, że jest możliwa i że ma sens płacenie za nią.

Przyznano Nagrodę Literacką imienia Marka Nowakowskiego

Przeczytaj pełną relację na stronie bn.org.pl