spot_img

Sztućce w ruch!

Poszukujecie oryginalnego tematu na biblioteczne zajęcia? A gdyby tak pokazać dzieciom zasady savoir-vivre przy stole? Irma Kalniņa jest autorką idealnej książki, którą warto polecać dzieciom zainteresowanym kindersztubą!

„Czy wiesz, co można uznać za pierwsze serwetki?”

Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci nie jest klasycznym poradnikiem, w którym spisano wszystkie obowiązujące przy posiłku reguły. Autorka objaśnia oczywiście podstawowe pojęcia takie jak np. etykieta czy tytułowy francuski zwrot i podaje pewne normy, które wypada przestrzegać. Uzupełnia je jednak o przeważnie nieznane ciekawostki. Czy wiedzieliście, że niegdyś funkcję widelca spełniał nóż i zmieniło się to dopiero, gdy król Francji wydał stosowny zakaz? Kalnina w interesujący sposób przedstawia historię wynalezienia i funkcjonowania  poszczególnych kuchennych akcesoriów.

Frykasy i praktyka

Podano do stołu jest tytułem wyjątkowo praktycznym. Dziecko może dowiedzieć się z niego, jak poprosić o dokładkę dania oraz jak prawidłowo nakryć do stołu. Kalnina daje odbiorcom również rady, jak spożywać niestandardowe dania – autorka nie uczy jednak konsumowania wysublimowanych potraw, ale ulubionych dziecięcych frykasów takich jak pizza, hot dogi i spaghetti. W tym podręczniku można znaleźć opisaną niemal każdą sytuację przy stole – Kalnina przewidziała chyba wszystko: włącznie z postępowaniem w przypadku wypadniętego zęba! Praktyczny, rzeczowy w nienudnych, kolorowych grafikach, dalekich od przeciętnych podręcznikowych ilustracji – Podano do stołu jest materiałem, który zwyczajnie spodoba się dzieciom.

Lustrzane inspiracje

Warto zaprezentować dzieciom zarówno ciekawostki z tej książki, jak i obowiązujące przy stole reguły. Warsztaty na podstawie Podano do stołu nauczą dzieci umiejętności, które rzadko mogą nabyć w szkole. Sama książka jest również inspiracją do stworzenia zasad bibliotecznego savoir-vivre.


TYTUŁ: Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci
AUTOR: Irma Kalniņa
ILUSTRATOR: Reinis Pētersons
TŁUMACZ: Daniel Łubiński
WYDAWNICTWO: Adamada
LICZBA STRON: 64
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Paweł Morawiec