spot_img

Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą! – patent na wzruszenie

Czy popularnonaukowy tytuł, promujący eksperymentowanie może wzruszyć? Wydaje się to absurdalne, a jednak… Poczytajcie o Temple Grandin i jej publikacji Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą!

„Gdybym miała streścić tę książkę w dwóch słowach powiedziałabym: »Twórzcie rzeczy«”

Temple Grandin jest światowej sławy naukowcem, profesorem Colorado State University. Napisana przez nią książka Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą! ma w założeniach popularyzować twórcze myślenie, eksperymentowanie i zabawę nauką. Tytuł składa się z pięciu rozdziałów, z których każdy poświęcony jest doświadczeniom z jednym rodzajem materiałów. Temple prezentuje testy, wykorzystujące papier, samodzielnie skonstruowane dźwignie, drewno czy zjawiska optyczne.

Twórz i ty!

Na tle innych książek o konstruowaniu Rozwiń swoją wyobraźnię wyróżnia to, że badaczka nie tylko proponuje odbiorcy pomysły na wynalazki, ale zestawia je ze swoimi własnymi doświadczeniami szkolnymi oraz z ciekawostkami ogólnymi z zakresu danej dziedziny. W rozdziale o papierze otrzymujemy więc nie tylko przepisy na konstrukcje z papieru, ale i dokładny opis wycieczki młodej Temple do muzeum papierniczego oraz historię powstania nożyczek, kredek czy układu klawiatury qwerty. Autorka zdradza jak działa przedmiot, wspomina jak z nim eksperymentowała, pokazuje, jak samodzielnie go skonstruować oraz przedstawia jego historię. Ale to jeszcze nie wszystko…

Mocny finał

Rozwiń swoją wyobraźnię byłaby zwykłą – może trochę bardziej interesującą niż przeciętne książki o konstruowaniu – pozycją popularnonaukową, gdyby nie finalny, mocny rozdział. Grandin już we wstępie zaznacza, że cierpi na autyzm i wielokrotnie w ciągu całej książki podkreśla, że nauka jest dla niej swoistą odskocznią od choroby. W epilogu Rozwiń pisze o tym swoich problemach z dotykiem i o marzeniu „o maszynie, która mogłaby […] mocno uścisnąć”. Autorka zachwyca nauką, wzrusza subiektywną historię i przede wszystkim jest dobrym wzorem dla młodzieży w dążeniu do pokonywania własnych ograniczeń i w rozwijaniu kreatywności.

Lustrzane inspiracje

Czy wiedzieliście, że istnieje patent na „ozdobną packę na muchy” lub na „pajacyka ze słodyczy”? Grandin oprócz tego, że podsuwa odbiorcy nieskomplikowane pomysły na zabawę (polecam szczególnie skonstruowanie prostej studni życzeń), sporą część swojej książki poświęca patentom – opowiada o wybranych, które ją zachwyciły lub zadziwiły; przedstawia proces zatwierdzania patentu oraz odsyła do serwisu Google Patents. Uważam, że to genialny pomysł na biblioteczne zajęcia: sami sprawdźcie, jak działa ta wyszukiwarka i zaprezentujcie ją nastolatkom!


TYTUŁ: Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą!
AUTOR: Temple Grandin
TŁUMACZ: Witold Turopolski
WYDAWNICTWO: Insignis
LICZBA STRON: 248
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec