spot_img

Powieść zrodzona z pożądania

Wielkie namiętności, wielkie nadzieje i wielkie rozczarowania – najwybitniejsze dzieła francuskich i rosyjskich realistów opierają się na tych filarach. Jeżeli bliska Wam jest proza Tołstoja, Dostojewskiego, Flauberta, Stendhala lub Balzaca, to zakochacie się również w debiutanckiej powieści Imogen Hermes Gowar.

Syreni śpiew kurtyzan

XVIII-wieczny Londyn jest miastem niebywale zróżnicowanym społecznie. Hrabianki, rzemieślnicy, żebracy, marynarze, kurtyzany… Kupiec John Hancock ma na tyle rozsądku, by wiedzieć, że wspinaczka po poszczególnych stopniach hierarchii społecznej rzadko kończy się sukcesem. Gdy jeden z jego współpracowników wymienia statek Hancocka na martwe syrenie niemowlę, kupiec staje przed możliwościami zarobienia ogromnych pieniędzy. Na to jak potoczą się jego losy, będzie mieć wpływ fascynacja jedną z kurtyzan przypadkowo poznanych podczas publicznej ekspozycji syreny…

Debiutanka i literackie tradycje

Powieść Imogen Hermes Gowar jest cudowną kompilacją literackich tradycji. Świat Syreny i pani Hancock jest żywcem wyjęty z europejskiej XIX-wiecznej powieści: wszystkie fabularne rekwizyty (dorożki, domy uciech, tawerny) i typowe dla tego okresu tematy (między innymi społecznego awansu, mezaliansu czy równości) odtwarzają czas kulturowego przełomu.

Powieść zrodzona z pożądania

„Jestem bólem, który zamieszkał w tobie; bólem, który tkwi między wami”

Z drugiej strony Gowar w wyjątkowy sposób wykorzystuje uniwersalny i przewijający się przez wszystkie literackie epoki motyw syreny. Ta mityczna, ambiwalentna kreatura –  niezwykła, zachwycająca i prowadząca na skraj szaleństwa – w rekomendowanej przeze mnie powieści staje się metaforą skrajnych, targających człowiekiem namiętności i rozczarowań. Marzenia, żądze, konflikty napędzające bohaterów Syreny do działania pod wpływem syreniego czaru urastają do gigantycznych rozmiarów.

Wielka literatura versus wciągająca obyczajówka

Napiszę szczerze, że powieść Syrena i pani Hancock mnie zauroczyła. Jest to jeden z niewielu współczesnych tekstów, które spodobają się zarówno osobom sięgającym po pozycje z kanonu literatury europejskiej, jak i miłośnikom powieści obyczajowej. Gowar napisała utwór, mający w sobie to „coś” – przypominające klasyków i jednocześnie porywające masy.

Lustrzane inspiracje

W jednym z fragmentów książki siostrzenica pana Hancocka, Sukie głośno czyta mu fragmenty powieści. Padają wówczas słowa:

Ta jest dobra – nachyla się w stronę ognia, by przerzucić kartki. – Jestem już w połowie, więc będziesz musiał zgadywać, co wydarzyło się wcześniej.

Warto zainspirować się tym zdaniem i zorganizować konkurs na przykład dla młodzieży. Uczestnicy mogą rozpoznawać autorów/tytuły książek po akapitach wyciągniętych z ich środków, zakończeń lub początków. Możecie także udostępniać takie wpisy w formie konkursowej na portalach społecznościowych. Przy okazji zachęcam do poczytania o Domie Spokojnej Książki – dla jej twórców zdania rozpoczynające literackie zmagania również mają szczególne znaczenie. Zobaczcie jakie!

Przystań dla opuszczonych książek [wywiad]


TYTUŁ: Syrena i pani Hancock
AUTOR: Imogen Hermes Gowar
TŁUMACZ: Anna Dobrzańska
WYDAWNICTWO: Albatros
LICZBA STRON: 512
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec