spot_img

Powieść wyjęta z epoki wieszczów

Powieść Emilii Kiereś pt. Brat jest zaproszeniem do świata romantycznych ballad. Jak przygotować grę na jej podstawie? Wskazówki w Lustrzanych inspiracjach!

„Hej, hej, bożęta, domowi, duszyczki…!”

Bohaterami książki są bliźniaki – Mir i Wir – oraz ich rodzice. Rodzina zamieszkuje domostwo w pobliżu słowiańskich lasów – żyją w odosobnieniu, harmonii i w zgodzie z naturą, wspierani przez czuwające nad nimi domowe duszki. Gdy Wir decyduje się dla zabawy czy prestiżu zabić przypadkowo spotkanego w lesie odyńca, a następnie samowolnie i bez konsultacji z bliskimi ruszyć w wielki świat, nie wie jeszcze, że dorosłe decyzje wiążą się z ponoszeniem za nie konsekwencji. Czy tytułowy brat pomoże mu się z nimi zmierzyć?

Romantyczna proweniencja

O tym, że Emilia Kiereś w sposób mistrzowski analizuje Mickiewiczowskie teksty, wspominałam już przy okazji premiery Ballad i romansów w Egmontowskiej serii ART. Brat jest powieścią, która do tej tradycji w sposób jednoznaczny nawiązuje. Nienaturalna cisza, przyroda, która patrzy, zbłąkani wędrowcy, rusałki, pustelnicy…. Czytelnik przenosi się do świata tajemnic, fascynującego i rozpalającego wyobraźnię romantyków. Kiereś oddaje ten nastrój zarówno za pomocą fabularnych rekwizytów, jak i przy użyciu poetyckiego języka. „Złote serduszka liści”, „płonące złotem modrzewie” czy „smuga dymu, pachnącego żywicą” – bardzo rzadko można we współczesnych tekstach spotkać tak malownicze epitety .

Powieść wyjęta z epoki wieszczów

„Ale nie zostawię cię samego”

Za zapleczem owych romantycznych tradycji kryje się wiele uniwersalnych treści. Emocje targające głównymi bohaterami; konieczność podjęcia odpowiedzialności za swoje decyzji; wartości, do których Wir i Mir muszą dorosnąć – ponadczasowy przekaz opowieści jest doskonałym pretekstem do rozmów z nastolatkami. Warto przeprowadzając je, wspomóc się także posłowiem książki, zawierającym interpretację Brata według Krzysztofa Biedrzyckiego.

Lustrzane inspiracje

Warto zaaranżować w bibliotece planszową grę o baśniowym lesie inspirowaną tekstem Kiereś. Pomóżcie Mirowi dojść do mety i odnaleźć Brata – oto cel gry. Strzeżcie się rusałki, unikajcie Wodnika, który wciąga pod wodę (na początek planszy), mały duszek z kolei zapewnia dodatkowy rzut – te proste zasady pomogą Wam w stworzeniu ciekawej i szybkiej planszówki!

Mickiewiczowskie inspiracje znajdziecie również we wspomnianym wcześniej artykule Niedziela z balladami i romansami – premiera książki.


TYTUŁ: Brat
AUTOR: Emilia Kiereś
WYDAWNICTWO: Akapit Press
LICZBA STRON: 176
ROK WYDANIA: 2017

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec