spot_img

Blisko dziecka – blisko natury

Nie każda książka dla maluchów musi być pstrokata i błyszcząca. Czy jednak niemowlakom spodoba się tytuł nadrukowany na kartonie, odzyskanym z recyklingu? W mojej opinii, książeczki Britty Teckentrup są doskonałą alternatywą dla rodziców niemowląt, niechętnie spoglądających na zbyt kolorowe dziecięce bajeczki. 

Ekologicznie dla najmłodszych

Dwie książeczki Britty Teckentrup, Moja mała myszka oraz Moja mała kaczuszka są krótkimi opowiadaniami o dniu małej kaczki oraz małej myszki. Przygody głównych bohaterów są dość reprezentatywne dla literatury, skierowanej do najmłodszych: zwierzątka wychodzą nad staw/na łąkę, gdzie spotykają innych mieszkańców tego ekosystemu, życzliwie się z nimi witają i rozpoczynają wspólną zabawę. Te tytuły mają w sobie jednak coś wyjątkowego: autorka stawia bowiem nie tylko na edukację czytelniczą od najmłodszych lat, ale również na konieczność dbania o środowisko. Moja mała myszka oraz Moja mała kaczuszka wykonano na uzyskanym w całości z recyklingu kartonie, a rysunki na nich nadrukowano za pomocą ekologicznych farb.

Dziecięce potrzeby

Nie ulega wątpliwości, że te książeczki zostały stworzone z myślą o codzienności małego człowieka: przygody głównych bohaterów do złudzenia przypomina niemowlęcy rytm dnia – przywitanie, wspólne zabawy, zakończenie ich drzemką/snem. Zarówno kaczki, jak i myszki, bawią się ze swoimi towarzyszami w ulubione dziecięce gry, np. w chowanego, który jednocześnie aktywizuje maluchy do poszukiwań bohaterów czy zasłaniania oczu.

Moja mała kaczuszkaMoja mała myszka zawierają odpowiednie do wieku i zainteresowań niemowlaków treści o prostym przekazie. Również długość jest dopasowana do możliwości małych słuchaczy. Co ciekawe, szata graficzna tych tytułów, pomimo matowej faktury, wynikającej z właściwości surowca, jest kolorowa. Brak pstrokatych rysunków, troska o środowisko, odpowiednia dla maluchów fabuła – książki Teckentrup są zupełnie inne niż większość dostępnych na rynku tytułów dla niemowląt i dlatego warto zaprezentować je czytelnikom.

Lustrzane inspiracje

Zachęcam do samodzielnego wykonania razem z dziećmi książeczek na kartonie stylizowanych na tę historię. Można wykorzystać całe pudło, tworząc z każdej jego strony jedną ilustrację. Mały odbiorca będzie mógł czytać „książkę”, obracając karton bądź chodząc wokół niego.


TYTUŁ: Moja mała kaczuszka / Moja mała myszka
AUTOR: Britta Teckentrup
TŁUMACZ: Małgorzata Słabicka
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
LICZBA STRON: 14
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec