spot_img

Bibliotekarskie marzenia i skrywana tajemnica

Gdybyś tylko wiedziała to warta uwagi powieść z gatunku literatury obyczajowej. Sekret z przeszłości, próby pojednania i wątek bibliotekarki, która nie wahała się ostatni raz zawalczyć o swoje marzenia – zobaczcie sami, jakie treści kryje tekst Hannah Beckerman.

„Każdy z nas ma jakiegoś trupa w szafie, prawda?”

Fabuła historii Hannah Beckerman jest osnuta wokół tajemniczej scenki sprzed lat. Wprowadzenie do powieści stanowi sytuacja, w której mała Jess zastaje swoją starszą siostrę, Lily przed drzwiami do sypialni. Na twarzy nastolatki malują się emocje, każące dziecku przypuszczać, że coś się stało. Między siostrami dochodzi do przepychanki… Co właściwie miało miejsce? Kto znajdował się w sypialni? Dlaczego siostry się pokłóciły? Odpowiedzi na te wszystkie pytania rzutują na relację dorosłych już kobiet – Jess bowiem od ponad dwudziestu lat nie utrzymuje kontaktów z Lily…

„Jej mózg wciąż przywoływał wspomnienie, które przez lata próbowała stłumić”

Czytelniczki, korzystające z usług prowadzonych przeze mnie filii biblioteki lubią dobre obyczajówki. Niezbyt przewidywalne, lekko napisane, nieco „mądrzejsze” niż banalny romans… Powieść Beckerman z pewnością taka jest. Autorka nieustannie, acz umiejętnie podsyca ciekawość odbiorcy, cofając się do różnych etapów z życia sióstr i ich matki. Wiele fragmentów wspomnień ukazanych w trzech różnych perspektywach sprawiła, że w mojej głowie nieustannie krążyła myśl: „Droga autorko, zdradź wreszcie, co się tam stało?”. Czy się zawiodłam, gdy tajemnica została wyjawiona? Nie. Podobała mi się konwencja tej książki, dlatego ją polecam.

Lustrzane inspiracje

Tak jak wspomniałam w powieści pojawia się wątek spełniającej swoje marzenia szkolnej bibliotekarki. Audrey – mama Lily i Jess – w młodości pragnęła śpiewać, lecz pod wpływem rozmaitych wydarzeń ze swojego życia porzuciła tę pasję. Za namową wnuczek wraca do niej, zapisując się do chóru. Co z tego wynika? Sprawdźcie sami! Napiszę tylko, że Audrey sięga do swoich pamiętników z lat młodości. Warto pokusić się o ten pomysł i zorganizować na przykład wystawę literackich pamiętników.


TYTUŁ: Gdybyś tylko wiedziała
AUTOR: Hannah Beckerman
TŁUMACZ: Aldona Możdżyńska
WYDAWNICTWO: Burda Publishing Polska
LICZBA STRON: 380
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska