spot_img

4 inspiracje na planszówkowe szaleństwo

Temat gier jest stale obecny w bibliotekach. By zachęcić różne grupy wiekowe do zdrowej rywalizacji potrzebny jest dobry pomysł, przestrzeń wokół książek oraz zgrani użytkownicy lubiący rozrywkę. Sprawdź, jak zostać mistrzem bajek i jak zorganizować lokalne święto gier!

– Gra wyróżniała się bogactwem przedstawionej opowieści – rozbudowaną historią i osobowościami poszczególnych postaci. Cechuje się nieliniowością oraz możliwością interakcji z wieloma pobocznymi postaciami zamieszkującymi jej świat. Ponieważ gry z lat 90-tych coraz mocniej kreowały historię i narrację, zaczęto się zastanawiać, czy może należy je zacząć klasyfikować jako literaturę – zaznaczał Wojciech Orliński w swojej audycji w Radiu Tok FM.

Jeżeli zgadzasz się z powyższymi słowami to przygotuj ze swoimi czytelnikami grę inspirowaną literaturą. Pomogą Ci w tym poniższe inspiracje na planszówkowe szaleństwo!

Zostań Mistrzem Bajek

Mistrz Bajek to pierwsza gra planszowa wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Zawiera ona oryginalne ilustracje wykonane przez dzieci, które zajęły I miejsce w konkursie „Zostań mistrzem bajek”. Gra jest prawdziwą gratką dla miłośników planszówek i bajek! – potwierdza to i Lustro Biblioteki. Grę otrzymałam kilka miesięcy temu i śmiało mogę powiedzieć, że jest to także gra dla bibliotekarzy, która może posłużyć jako „odstresowywacz” bądź być użyteczna podczas warsztatów i lekcji bibliotecznych lub też na rozgrywkach gier planszowych.

4 inspiracje na planszówkowe szaleństwo 4 inspiracje na planszówkowe szaleństwo

Zaadaptuj książkę

To z kolei propozycja Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, która zorganizowała konkurs na grę planszową inspirowaną literaturą dziecięcą. Zadaniem uczestników było opracowanie zasad gry planszowej dla dzieci, której fabuła opiera się na tekstach literackich dla dzieci i ich bohaterach oraz zaprojektowanie i wykonanie planszy i elementów potrzebnych do gry. Konkurs miał charakter otwarty i był adresowany do osób indywidualnych powyżej 16 roku życia. Jury wyłoniło już zwycięzców, a ich prace wystawiono do użytku w oddziale dla dzieci i młodzieży, dwóch filiach oraz w punkcie bibliotecznym. Zabawy co nie miara!

Trzeba przyznać, że poziom wykonania gier był naprawdę wysoki – zobaczcie to sami w galerii na stronie wimbp.rzeszow.pl. Na szczególną uwagę zasługują gry: Baśniowy labirynt oraz Mały Książę.

Własna planszówka

Grę planszową można zrobić samemu i na każdy temat! A to rozszerza wyobraźnię i towarzyszące grze historie czyni jeszcze bardziej wciągającymi – przekonywał Wojciech Pająk z Midicentrum w Suwałkach podczas konkursu „Zgrana biblioteka”. To właśnie w tej bibliotece stworzono grę planszową własnej roboty, po to by wspólnie z dziećmi zrobić coś ciekawego i użytecznego. Zaczęto od zajęć plastycznych, ustalania tematu gry i jej reguł, później opracowano trasy na mapie, wymyślano przygody, aż w końcu wykonano planszę – i tak w ruch poszły pionki i kostka!

Jeżeli w Twojej bibliotece działa Klub Gier Planszowych warto zachęcić jego uczestników do stworzenia własnej gry. Budżet wcale nie musi być drogi. W ten sposób możecie powiększyć zbiory strefy gier.

Gry powędrują do bibliotek

Lokalne święto gier

Oświęcimski Festiwal Gier to impreza organizowana od 2014 roku, gdzie znikają bariery międzypokoleniowe. Festiwalowi towarzyszą: strefa gier plenerowych, sklepik z grami, loteria, strefa plastyczna, wypożyczalnia gier. Jedną z głównych atrakcji jest gra wielkoformatowa odbywająca się na Rynku Głównym w Oświęcimiu.

– Bardzo istotnym partnerem przy organizacji festiwalu są urząd miasta, starostwo powiatowe. Pamiętaj, że to właśnie do nich musisz zwrócić się o zgodę na organizację imprezy np. na rynku – radzi Katarzyna Heród, była pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu, która napisała artykuł o tym jak zorganizować lokalne święto gier.